W dniach 8-10 października w szydłowieckim zamku odbyły się XXVI Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca” organizowane przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

Tegoroczna edycja Spotkań Teatralnych o laur „Złotego Gargulca” była wyjątkowa – powrót do formy tradycyjnej po zeszłorocznej edycji online, pierwsza edycja, podczas której spotkania teatralne trwały 3 dni i pierwszy raz, gdy na scenie mogli się zaprezentować teatry dorosłe.

Oprócz spektakli odbyły się warsztaty, na których prezes zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru Karolina Pluta oraz trener umiejętności miękkich Radosław Kaliski dzielili się swoją wiedzą na temat gry aktorskiej, a wisienką na torcie był koncert Doroty Osińskiej – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów. aktorki warszawskiego Teatru Rampa.

W tym roku udział wzięło 13 grup teatralnych z całej Polski. Oceniali ich jurorzy Tomáš Kollárik, aktor znany m.in. z roli Janka Morawskiego z serialu „M jak miłość” oraz Kamil Błoch – aktor, performer, współtwórca Otwartego Teatru Procesowego oraz Grupy Performatywnej Chłopaki.

Jury oceniło poziom gry aktorskiej na naprawdę wysoki. Spektakle poruszały aktualne problemy i wydarzenia z Polski oparte na własnych doświadczeniach. Nagrody przyznawali jury oraz dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek Małgorzata Bernatek wraz z wiceburmistrzem Anetą Furmańską.

Wyniki XXVI Spotkań Teatralnych o laur „Złotego Gargulca”

W kategorii dziecięcej 3. miejsce oraz 300 złotych otrzymała grupa Kupalinka z Warszawy za spektakl „Tucik i my”, drugie miejsce wraz z wyróżnieniem oraz 500 złotych przypadło grupie Bałałajka za „Scrooge”. Laur „Złotego Gargulca” oraz 1000 złotych otrzymała grupa Patataj za spektakl „Mysz, która chciała być lwem”.

W kategorii młodzieżowej wyróżnienie za grę aktorską oraz 100 złotych otrzymał Mateusz Konieczny z grupy Face to Face pochodzącej ze Zduńskiej Woli. Drugie miejsce oraz 400 złotych otrzymał Teatr Małych Form z Dębicy za spektakl „Siostry”. Laur „Złotego Gargulca” oraz 1000 złotych zawędrował do teatru Rejwach z Nagłowic za „Polowanie na lisa”.

W kategorii teatrów dorosłych przyznano najwięcej nagród. Wyróżnienie gry aktorskiej oraz 100 złotych otrzymał Krzysztof Olejniczak z teatru THE M.A.S.K pochodzący z Bielska Podlaskiego za „Reality Show(s). Kabaret o rzeczach strasznych. Wyróżnienie od jury otrzymał także Robert Jabłoński z grupy Resursa za rolę subiekta drugiego. Dwa wyróżnienia oraz 300 złotych otrzymali Kompania Teatralna z Warszawy za spektakl „Eksperyment” wraz z teatrem Resursa z Radomia za „Pokój Jakuba”. 500 złotych wręczono grupie teatralnej Kompromisu Nie Będzie z Sopotu za „Carramba 2.0” , a 700 złotych otrzymała grupa Nieoetykietowani z Zabrza za „Bez jaj”. Laur „Złotego Gargulca” otrzymał teatr Krzyk z Maszewa za spektakl „Hej Ty”.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas skrótu z XXVI Spotkań Teatralnych o laur „Złotego Gargulca”: