W niedzielę 27 października 2019 roku na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyła się plenerowa impreza z okazji Dnia Seniora pod hasłem „Zasmakuj muzyki”, której sprzyjała piękna i ciepła aura Złotej Polskiej Jesieni.

Głównym organizatorem spotkania integracyjnego seniorów było Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko oraz Fundacja Inicjatyw Edukacyjnych w Warszawie. Swój wydatny wkład w przygotowanie tego spotkania włożyło także Centrum Rzeźby Polskiej, Stowarzyszenie Emerytów „Wspólna Sprawa” z Orońska, a także Stowarzyszenie „Pogodna Jesień Życia” z Szydłowca.

Obchody Dnia Seniora otworzył prezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko – Sylwester Różycki, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Gminy w Orońsku. Następnie grupa wokalna złożona z członków stowarzyszenia „Wspólna Sprawa”, wspomagana przez członków stowarzyszenia z Szydłowca odśpiewała hymn Orońskiego Klubu Seniora.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszego regionu, w szczególności przez „Zaborowianki” z Zaborowia, „Górnianki” z Bieszkowa Górnego, „Załawianki” z Załawy, a także Koło Gospodyń Wiejskich z Tomaszowa. Wśród tradycyjnych potraw serwowanych przez poszczególne koła gospodyń oraz stowarzyszenie „Wspólna Sprawa” można było zasmakować porki, trepów załawskich, serów podpuszczkowych zarówno białych, jak i wędzonych, różnych odmian pierogów, kapusty z grochem, bigosu, racuchów, a także wielu ciast i wyrobów cukierniczych.

Tradycyjne kulinaria, odnoszące się do rodzimej kuchni ziemi szydłowieckiej, zyskują w ostatnim czasie na coraz większej popularności. Upowszechnianiu wiedzy na ten temat służy także, wydana w ostatnim czasie książka „Powiat Szydłowiecki. Smaki”, będąca zbiorem przepisów na regionalne specjały.

Wśród uczestników biesiady rozlosowano, wspomniane upominki książkowe ufundowane przez Starostę Szydłowieckiego oraz płyty z nagranymi utworami ludowymi w wykonaniu młodzieżowego zespołu folklorystycznego „Radosne Nutki” z Mirowa, który zaprezentował się także w części artystycznej Dnia Seniora w Orońsku.

Na scenie oprócz „Radosnych Nutek” uczestnicy mogli obserwować kunszt artystyczny zespołu „Fantazja”, działającego przy klubie Seniora „Pogodna Jesień Życia” w Szydłowcu, a także zespołu folkowego „Guzowianki”. Na zakończenie zaprezentowała się Kapela Bursów, która swym występem porwała uczestników do tańca i wspólnej zabawy.

Wśród licznie zebranych uczestników obchodów Dnia Seniora w Orońsku można było dostrzec wicestarostę powiatu szydłowieckiego – Anitę Gołosz, wójta Gminy Orońsko – Henryka Nosowskiego, burmistrza Szydłowca – Artur Ludwa oraz wójta Gminy Mirów – Artura Siwiorka. Pozytywny odbiór tego spotkania oraz bardzo liczny udział w obchodach Dnia Seniora zachęca do planowania i przygotowywania kolejnych działań, o czym dyskutowali w kuluarach nasi seniorzy.

Więcej zdjęć TUTAJ