Wiele z nich jest zadbanych, chociażbyt miejsce pochówku żołnierzy walczących w Bitwie pod Barakiem, Park Niepodległości czy skwer Józefa Piłsudskiego. Tematu przeniesienia pomnika upamiętniającego Bitwę pod Barakiem nie warto poruszać, bo pewnie po przeniesieniu i to miejsce będzie wyglądało godnie.

Są niestety również takie miejsca, które powinny zawstydzać włodarzy szydłowieckich.

1 sierpnia kolejna już rocznica Powstania Warszawskiego, największego wojennego zrywu polskiego społeczeństwa. Na szydłowieckim cmentarzu parafialnym mamy groby powstańców warszawskich, niektóre są zadbane, bo dba o nie rodzina, są jednak takie, w których leżą ludzie, którzy nie mają już w Szydłowcu rodziny.

Takim miejscem jest grobowiec braci Olędzkich: Romana i Henryka. Obaj to harcerze „Szarych szeregów”, obaj walczyli w Powstaniu Warszawskim. Roman Olędzki zmarł podczas powstania, w strasznych męczarniach w szpitalu na Hożej, mając 14 lat. Henryk Olędzki powstanie przeżył, zginął jednak tragicznie na szydłowieckim Rynku od bomby zrzuconej przez samolot radziecki, na skutek złego rozpoznania i strategicznego błędu, miał 13 lat. Każdego roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca składa kwiaty na grobach powstańców, jednak ten w którym leżą Ci dwaj młodzi powstańcy, z każdym rokiem niszczeje, a napisy na pomniku są już ledwo widoczne.

Kolejnym takim miejscem jest plac, gdzie pochowani są żołnierze I wojny światowej. Plac jest zarośnięty chwastami okropnie, raczej wypada coś z tym zrobić.

To sprawy zauważone, przez naszego czytelnika, który zgłosił problem, więc warto było to sprawdzić. Takich miejsc jest być może jeszcze więcej, a przecież warto pamiętać właśnie o takich miejscach pamięci historycznej, pamięci szydłowieckiej. Szydłowiec może pochwalić się wieloma wartościowymi postaciami w swojej historii, więc w ramach lokalnego patriotyzmu warto dbać o ich pamięć także po śmierci.

„Tyle naprawdę żyjemy, ile pamięć o nas” – Jan Karski

Na koniec film promujący akcję odnawiania (akurat grobowców powstańców warszawskich), możecie go obejrzeć TUTAJ

groby2

groby3

groby4