Do częstych zdarzeń o jakich informowała straż pożarna w naszym powiecie, tej zimy, można zaliczyć zapchanie się przewodów kominowych, co może skutkować niebezpieczeństwem zapalenia się sadzy w kominie i w konsekwencji pożarem budynku. Dokładnie we wtorek, podobne zdarzenie miało miejsce w Orońsku, gdzie interweniowała OSP Orońsko i JRG Szydłowiec. Na Facebooku informują jak przebiega akcja ugaszenia sadzy.

Po dotarciu na miejsce potwierdzono pożar w kominie budynku mieszkalnego. Piec został wygaszony przez właściciela przed naszym przybyciem. – Napisali Strażacy z OSP Orońsko.

Działania jakie podjęli polegały na sprawdzeniu przewodu kominowego za pomocą kamery termowizyjnej, która wskazała miejsce zablokowania komina oraz wysoką temperaturę. Do kotłowni została wprowadzona rota, która podała do komina prąd wody z lancy kominowej celem zmniejszenia intensywności płomienia. Następnie po wybraniu z wyczystki resztek żaru, oraz zalegającej sadzy ponownie podano prąd wody z lancy celem schłodzenia przewodu.

Działania zostały zakończone, gdy ugaszono palącą się sądzę, następnie sprawdzono cały komin, oraz poddasze za pomocą kamery termowizyjnej, która nie wykazała już żadnego zagrożenia.

Info i foto: