Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz z Parafią w Orońsku zapraszają na koncert Chóru Mariańskiego z Krakowa pod dyrekcją Maestro dr Jana Rybarskiego, zatytułowany „Laudate Libertas – Chwalmy Wolność”.

Koncert odbędzie się 23 września 2018 roku o godzinie 12.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Orońsku. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Chór o światowej renomie i ponad pięćdziesięcioletniej tradycji uświetni również celebrę Mszy świętej o godzinie 11.30. Chór prezentuje bogaty repertuar muzyki sakralnej, a także muzyki klasycznej różnych epok – średniowiecza, renesansu, baroku, jak również kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu w Orońsku zostaną wykonane utwory autorstwa m.in. Norwida, Słowackiego, Baczyńskiego, Jana Pawła II, a w szczególności: Moja Piosnka, Wszystko co Polskę stanowi, Ave Maria, Czego chcesz od nas Panie, Alleluja, a także Gaude Mater Polonia. Utwór Gaude Mater Polonia (Raduj się Matko Polsko) jest jednym z najstarszych utworów liryki polsko-łacińskiej i stanowił polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa. Pieśń tą śpiewało rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później towarzyszyła uroczystościom narodowym.

Mieszany Chór Mariański poszczycić się może licznymi nagrodami i wyróżnieniami w prestiżowych konkursach muzyki chóralnej, w tym ostatnio zdobytym w bieżącym roku wyróżnieniem na IX Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans”, a także sześcioma nagranymi płytami. Chór koncertował w wielu zakątkach globu między innymi w: Nowym Jorku, Paryżu, Wersalu, Nicei, Brukseli, Wiedniu, Zagrzebiu, Rzymie, Marsylii, San Sebastian, Oslo, Amsterdamie, Norymberdze, Berlinie, Monachium, Lwowie, Wilnie, Budapeszcie oraz Pradze.

Koncert jest przygotowywany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego organizacja jest dofinansowana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.