Rok 2022 będzie rokiem jubileuszowym dla najpopularniejszego muzycznego bandu z Szydłowca czyli zespołu Azyl P. Właśnie wtedy minie 40 lat od powstania zespołu, który do życia powołali licealiści szydłowieckiego ogólniaka. Szydłowiec będzie miał okazję uczcić ten rock’n’rollowy jubileusz.

Gminny Zespół ds. Rozwoju Turystyki (powołany przez wiceburmistrz Anetę Furmańską) kilka miesięcy temu złożył projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w sprawie organizacji Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku”. Projekt pomyślnie przeszedł wstępną weryfikację i został dopuszczony do etapu w którym to mieszkańcy województwa mazowieckiego decydują o tym, które projekty będą realizowane. 

Udało się! Szydłowiecki projekt organizacji festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego lidera grupy Azyl P. został pozytywnie odebrany przez głosujących. Kwota jaką udało się pozyskać na ten cel to ponad 145 tysięcy złotych!

W ramach Festiwalu przewidziany jest przegląd młodzieżowych zespołów rockowych, każdy z uczestników będzie miał za zadanie wykonać cover wybranej piosenki z repertuaru Azylu P. W części wieczornej planowany jest występ laureata przeglądu, a także gwiazdy wieczoru czyli jednego z najpopularniejszych polskich zespołów, który swoje początki miał tak samo jak Azyl P. w latach 80-tych. Co oczywiste liczymy, również na występ jubilatów, którzy w ostatnich latach udowadniali, że nadal są w rewelacyjnej formie.

Gminny Zespół ds. Rozwoju Turystyki wystosował, również pomysł, aby Azyl P. upamiętnić w Szydłowcu okazałym muralem. Jest już wybrane miejsce na mural (naprawdę będzie robił wrażenie), poczynione zostały wstępne rozmowy z członkami zespołu, a na mural wybrane zostało jedno ze zdjęć autorstwa Andrzeja Tyszko (znany fotograf muzycznych gwiazd). Mural zostanie namalowany w bardzo dobrze wyeksponowanym miejscu i będzie pokaźnych rozmiarów.

Zespół Azyl P. swoją muzyczną przygodę rozpoczął blisko 40 lat temu w 1982 roku w Szydłowcu. Pierwszy skład stworzyli: Andrzej Siewierski, Marcin Grochowalski, Dariusz Grudzień i Leszek Żelichowski. Ten ostatni opuścił zespół po pierwszych sukcesach i hitach, a na jego miejsce pojawił się Jacek Perkowski „Perkoz”, który grał w zespole do zawieszenia działalności w 1986 roku. Pierwsza próba reaktywacji Azylu P. nastąpiła w 1996 roku. W 2004 roku do sieci trafiły takie utwory jak „Buty Czerwone” czy „Pod wiatr”, które zwiastowały kolejną próbę powrotu na scenę. „Buty czerwone” stały się hitem wśród fanów zespołu. Niestety w 2007 roku Andrzej Siewierski popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg. Po jego śmierci, Dariusz Grudzień basista zespołu organizował muzyczne wydarzenia poświęcone pamięci Andrzeja, które zawsze cieszyły się ogromną popularnością. W 2015 roku zespół reaktywował się. Tymczasowym wokalistą był Marcin Czyżewski, na gitarze znów zagrał „Perkoz”, nagrane zostały akustyczne wersje „Chyba umieram” i „Małej Maggie”. Na Festiwalach poświęconych Andrzejowi pojawiają się Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk, Krzysztof Jaryczewski, Juan Carlos Cano, Ania Rusowicz, Ania Brachaczek czy Titus z Acid Drinkers. W 2017 roku wydana zostaje płyta Azyl P. & Przyjaciele – Koncert w Trójce. Wokalistą Azylu P. zostaje Maciej Silski (zwycięzca programu „Idol” w 2005 roku) z którym zespół nagrywa premierową piosenkę pt. „Co ja Wiem”.

Azyl P. to jeden z najważniejszych elementów szydłowieckiej historii i kultury. Zdecydowanie zasłużył na upamiętnienie z okazji jubileuszu 40 – lecia swojego istnienia. Wojewódzkim Festiwalem Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego i muralem, który trafi na jedną z szydłowieckich ścian na wiele wiele lat.

Informacje na temat projektów, które uzyskały wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza znajdziecie na www.bom.mazovia.pl