8 listopada odbył się IX Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Mirów. Organizatorem wydarzenia była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie.

Konkurs miał na celu pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa, podtrzymywanie tradycji wspólnego wykonywania polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Następnie Jan Wojciech Ulewiński dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie powitał zaproszonych gości, jury, występujących i ich opiekunów oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły, zapraszając na niezwykły koncert ukazujący miłość do ojczyzny w piękny sposób – śpiewem.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Anita Gołosz – wicestarosta powiatu szydłowieckiego, Artur Siwiorek – wójt gminy Mirów, Piotr Kowalik – kierownik Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Zdrowia gminy Mirów, Agnieszka Minda – kierownik gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirowie. Dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych z powiatu szydłowieckiego: Magdalena Bednarczyk – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Lipienieckiej Dużej, Ewa Karpeta – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie, Sławomir Drabik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu. Dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu gminy Mirów: Pelagia Olszewska – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Bieszkowie Dolnym, Izabela Maciejczak – dyrektor Żłobka Gminnego w Mirowie. Ewelina Chrzanowska – Przewodnicząca Rady Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie, Beata Seweryn – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie.

Wójt gminy Mirów Artur Siwiorek życzył wszystkim udanych występów i zaprosił na X jubileuszowy konkurs w przyszłym roku. Również Anita Gołosz – wicestarosta powiatu szydłowieckiego podziękowała wszystkim za możliwość uczestniczenia w tym pięknym wydarzeniu.

Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały taniec patriotyczny do utworu Fryderyka Chopina Polonez g-moll.

W końcu przyszedł czas na wystąpienia konkursowe. Konkurs poprowadziła Krystyna Książek wraz z Julią Lis i Adamem Węgłowskim – uczniami kl. VIb. O prawidłową oprawę muzyczną dbali Arkadiusz Gilarski oraz Mateusz Rosiński i Mateusz Wiaderek z kl. VII.

W konkursie wzięło udział 45 uczniów z 11 szkół podstawowych powiatu szydłowieckiego:

 • PSP im. Jana Kochanowskiego w Bieszkowie Dolnym
 • PSP im. Tadeusza Kościuszki w Ciepłej
 • PSP im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie
 • PSP im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie
 • PSP im. Józefa Brandta w Orońsku
 • PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu
 • PSP nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu
 • PSP przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu
 • PSP w Wałsnowie
 • PSP w Woli Lipienieckiej Dużej
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bonawentury Stachury w Zbijowie Małym.

Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach: solista i zespół.

Jury w składzie:

 • Anna Wilkiewicz – prezes Fundacji Muzyczni w Szydłowcu
 • Michał Bojczuk – muzyk, instrumentalista, nauczyciel śpiewu i gry na instrumentach
 • Joanna Orczykowska – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie

Widzowie i jurorzy byli pod dużym wrażeniem występów uczniów. Artyści wykazali się świetnym przygotowaniem i ogromną wrażliwością. Pięknie zaprezentowały się na scenie ze swoimi utworami i interpretacjami, wspólnie przeżywając historię opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu był czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów naszej szkoły, za co składamy im ogromne podziękowania oraz już tradycyjnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Piękny śpiew wypełniał całą salę. Znów okazało się, że wspólne pasje mogą łączyć pokolenia i nieść radość oraz wzruszenie dla słuchaczy. Pieśni i piosenki przypominały o walczących o niepodległość, stały się hołdem dla tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

Poziom wokalnych zmagań był bardzo wysoki, a wybór zwycięzców nie należał do najprostszych. Jury po długich obradach wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach, a uczestnicy konkursu wybrali nagrody publiczności.Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria solista:

 1. miejsce – Kamila Guza z PSP im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie
 2. miejsce – Maja Gromek z PSP w Woli Lipienieckiej
 3. miejsce – Natalia Karpeta z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu

Wyróżnienie – Dominik Rutkowski z PSP przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu
Nagroda publiczności – Julia Ziółek z PSP im. Jana Kochanowskiego w Bieszkowie Dolnym

Kategoria zespół:

 1. miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu
 2. miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie
 3. miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Brandta w Orońsku

Nagroda publiczności – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu

Fundacja Muzyczni ufundowała nagrodę specjalną. Otrzymał ją Mikołaj Herka z PSP im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze, a wszyscy uczestnicy dyplom i czekoladę. Nagrody w konkursie ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mirowie.

Konkurs przygotowały panie: Krystyna Książek, Marta Piętek i Joanna Orczykowska.

Gratulujemy muzycznych osiągnięć wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom, instruktorom i opiekunom artystycznym.

Info i foto: gmina Mirów