Do Polski szkodnik dotarł pod koniec lat 90. i opanowuje nowe tereny. O tym i o skutecznych metodach walki ze szkodnikiem opowiadał uczniom szkoły w Sadku leśniczy pan Marek Grosicki.

Praktyczna lekcja –pokaz metody walki ze szkodnikiem odbyła się w na placu szkolnym. Endoterapia potocznie zwana szczepieniem polega na wprowadzeniu do tkanki drzewa substancji owadobójczej. Preparat rozchodzi się wewnątrz drzewa i dochodzi do liści, które stają się niejadalne dla gąsienic szrotówka.

A oto jak uczniowie opisują czynności wykonane przez pana Marka : …pan leśniczy najpierw wywiercił nisko, przy korzeniach drzewa otwory pod skosem i zabezpieczył je środkiem odkażającym, a następnie wstrzyknął truciznę do każdego z nich i zakleił silikonem… Drzewo przez trzy lata nie powinno chorować. Uczniowie zapamiętali również, że nie powinni zrywać liści ani kwiatów kasztanowca w najbliższym czasie.

Dziękujemy. „Nasze drzewo ” zostało uratowane. Dziękujemy również za piękną lekcję przyrody, z której uczniowie wiele się nauczyli.

Barbara Hackiewicz w imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli

lekcjalesniczy2