5 grudnia 2019 r. odbędzie się uroczystość otwarcia nowej stałej wystawy instrumentologicznej „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Wydarzenie uświetniać będzie koncert krakowskiego zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia.Oddanie dla zwiedzających nowych przestrzeni muzealnych zaadaptowanych w pomieszczeniach zwolnionych przez pracowników merytorycznych jest przełomowym momentem w dziejach szydłowieckiego Muzeum.

Budowa nowej siedziby Muzeum przy ul. Kąpielowej 8 pozwoliła „uwolnić” cenne, zabytkowe przestrzenie zajmowane uprzednio przez magazyny i pracowników administracyjnych. Pierwsze trzy komnaty zaadaptowano już na cele wystawiennicze – tak by mogły służyć jako miejsce zupełnie nowej części ekspozycji Muzeum. Nowa ekspozycja charakteryzować się będzie prezentacją nietypowych w formie i detalu muzycznych artefaktów w bogatej narracji i urodzie estetyki historycznych wnętrz. Na zwiedzających czekać będzie także odrębna przestrzeń „doświadczana dźwięku” w której będzie można poczuć się muzykiem, dyrygentem i kompozytorem… Długo wyczekiwane otwarcie i udostępnienie wystawy dla zwiedzających nastąpi 5 grudnia 2019 roku.

Muzycznym uświetnieniem wieczoru będzie występ zespołu Camerata Cracovia. Jest on jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstał w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i niepublikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy. Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem, Jerzym Zelnikiem i Olgierdem Łukaszewiczem, łącząc na koncertach dawną poezję i muzykę.

Serdecznie zapraszamy od 5 grudnia 2019r. do odwiedzania nowej wystawy stałej pt. „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu!