Małgorzata Rynarzewska ukończyła Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu.Pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Zajmuje się malarstwem, przede wszystkim olejnym, scenografia, konserwacją zabytków, architekturą wnętrz i terenów zielonych, wystawiennictwem, edukacja dzieci i młodzieży, a także prowadzi zajęcia malarskie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Posiada dyplom nauczyciela sztuki życia Vedic Art.

W latach 1983-91 zajmowała się projektowaniem mody młodzieżowej w Polsce i Niemczech. W 1986 otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN za malowniczość projektowanych dzianin. W latach 1991-92 była kierownikiem produkcji w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W latach 1992-93 specjalistką d/s produktu w Quelle. W latach 1993-98 pełnomocnikiem dyrektora d/s produkcji w Teatrze Polskim w Poznaniu, a następnie pełniła obowiązki dyrektora tegoż teatru. Była współautorką wielu scenografii filmowych i teatralnych. Prowadziła zajęcia jako wolontariusz z koloroterapii w Ośrodku dla Osób z Porażeniem Mózgowym po Udarach i Urazach Mózgu CEREBRUM. Jej autorski program „Edukacja Globalna przez Sztukę” zdobył pierwsze miejsce w Polsce za program edukacyjny dzieci i młodzieży realizowany w ramach muzeów.

Obrazy Małgorzaty Rynarzewskiej znajdują się w licznych kolekcjach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii.

„Malarski świat Małgorzaty Rynarzewskiej jest klarownym obrazem jej samej kobiety delikatnej i wrażliwej, a równocześnie silnej i zdecydowanej, bo odważnie budującej siebie, własne życie i warsztat artystyczny. Charakterologiczna prezentacja dokonuje się już na poziomie wyboru tematu. Jest nim kobieta wytworna, zadbana i świadoma swojego uroku, w strojach tak niecodziennych, że od razu kojarzących się z teatralnymi kostiumami, przybierająca wystudiowane pozy, słowem trochę nie dzisiejsza. Ale dlatego dzięki swej odmienności zapada w pamięć. Bohaterka obrazów Małgorzaty Rynarzewskiej poszukuje siebie, tworzy i kreuje, bo tylko w ten sposób kobieta jest w stanie walczyć o swoje prawa. Świadoma swojego piękna i siły jest uosobieniem tego co dla artystki najważniejsze w kobiecie. Nie jest to obraz niebezpiecznego wampa, czy też słodko naiwnej dziewczynki. To kobieta elegancka, zwiewna, delikatna, znajaca swoją wartość,nieujarzmiona, swobodna i wyzwolona z “gorsetu konwenansów i stereotypów”. Uwodzi swoją eterycznością i tajemniczością. Wie jakie jest życie, dokonała wyboru, znalazła swoje miejsce i zbudowała własną pozycję .Zna walory swojego umysłu i ciała. Wiedza ta jest jej potrzebna by umiejętnie realizować plany i marzenia, by świadomie i w pełni przeżyć dany jej czas… Na wielkich płótnach są samotne, wychodzące na spotkanie albo po prostu kontemplujące swój wizerunek jak w lustrze. Mężczyzna rzadko pojawia się w obrazach Małgorzaty Rynarzewskiej, zwykle znajduje się gdzieś obok, jest ledwie nakreślony, anonimowy… funkcjonuje zawsze w tle zjawiskowej kobiety… Obrazy Małgorzaty Rynarzewskiej są sceną dla jednej aktorki i jej rekwizytów: kapeluszy, woalek, niezwykłych wachlarzy, barwnych futer i boa. Artystka z wielka dbałością oddaje kolor, światłocienie, faktury strojów, puszystość piór, gładkość jedwabiu, aksamitność tkanin. W tych postaciach nie pojawiają się zindywidualizowane, wyraziste twarze postaci, tu najważniejsza jest teatralizacja ich gestów i póz. Nastrój i klimat jej malarstwa, tajemnicze przeobrażenia, którym podlega bohaterka stanowią metaforę zachowań i emocji kobiety. Specyficznie skadrowane obrazy można połączyć w ciągi przedstawień… Walory kolorystyczne, kompozycyjne i fakturalne tego malarstwa powodują, że wpisuje się ono silnie w przestrzeń ekspozycyjną i z równą siłą działa na odbiorcę. „

Eliza Piotrowska

Najważniejsze wystawy

SARP Poznań,Galeria Nowa W Poznaniu,MDK w Chodzieży, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Ziemi Wronieckiej Wronki, Galeria Dominikańska w Poznaniu, Dom Polski POLONICUM Berlin, Buchkantine Berlin, Galeria Grażyna Amsterdam Ruigoord, MDK Rzepin, Uniwersytet Adama Mickiewicza – Studium języka angielskiego, Klub Dziennikarza MONIDŁO Poznań, Kawiarnia artystyczna TOGA, Cafe del Arte (Krzywy Domek) Sopot, Galeria AKTYN Warszawa, Międzynarodowe Targi Gdańskie Amberif Gdańsk, Galeria „Od czasu do czasu” Gdynia Orłowo, Galeria „Arti Do Tuum” Kraków, MOK Galeria „Pod Aniołem” Rabka-Zdrój, Muzeum Arkadego Fiedlera Puszczykowo k.Poznania, Zespół Szkół Plastycznych Galeria „Debiut” Gdynia Orłowo, Galeria „Arche” Olsztyn k.Częstochowy, Galeria „ArteFactory” Kraków, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki Warszawa, „Carska Rosja w Łodzi” Łódź, Klub Nauczyciela Łódź, ODK KADR Warszawa, Centrum Wikliniarstwa Rudnik nad Sanem, Ośrodek Medycyny Naturalnej Sierosław, Klub Niezależnych Podkowa Leśna, POSK Londyn, Chelsee Old Town House Londyn, Kolekcja wiklinowa Rudnik nad Sanem, Galeria „Pod dachem nieba” Ciechocinek, ZPAP Warszawa, Scena na Piętrze Poznań, Muzeum Arkadego Fiedlera Puszczykowo, Pałac Sosny, Galeria „Oko Podkowy” Podkowa Lesna, Klub RELAX Warszawa, Muzeum Ziemi Usteckiej Ustka, Miedzynarodowy Plener Malarski Laskowo, ART STUDIO Richmond Londyn, Zamek w Chatogirongr Francja.