Jak mawiał Alfred Hitchcock: „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”, w przypadku interdyscyplinarnego występu zespołu Fortuny akcja toczyła się bardziej jak w baśni. Mityczny był już sam pomysł zagrania melodii tradycyjnych we wnętrzu ziemi, w wulkanie na Islandii, ponieważ podkreśla on głęboką relację muzyki z przyrodą, jej pierwotność. Narracja Macieja Fortuny przeplatała się z muzyką. Całość uzupełniały zrytmizowane wizualizacje autorstwa Przemysława Wawrzyniaka, realizowane przez Eryka Kozłowskiego. Połączenie muzyki, słowa i obrazu stanowiło ciekawą opowieść angażującą widza.

Motyw podróży, pejzaż, emocje towarzyszące pokonywanym przez artystów i publiczność etapom drogi do wulkanu Trihnukagigur złożyły się na liryczne przeżycie. Kolorytu dodawał tradycyjny instrument ukraiński – bandura, ożywiony przez Marinę Terlecką, która niespodziewanie pojawiła się w składzie zespołu i urzekła publiczność swoją grą, śpiewem oraz prezentacją instrumentu. Maciej Fortuna oprócz trąbki klasycznej oraz tzw. „skrzydłówki” wykorzystywał także okarynę – prosty flet naczyniowy, którego liczne egzemplarze znajdują się w zbiorach Muzeum. Istnym wulkanem energii był perkusista – Jakub Miarczyński, a wykonywane przez niego partie solowe można przyrównać do erupcji lawy. Roman Chraniuk spajał „cały ten zgiełk” w harmonię dźwięków, wykorzystując w pełni spectrum brzmienia kontrabasu.

Publiczność z Szydłowca, okolic, a także z Kielc, Radomia, Warszawy i Wrocławia, wypełniła salę kominkową Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, a swoim licznym przybyciem uczciła rozpoczęcie kolejnego roku działalności Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Premiera dwupłytowego albumu CD/DVD z zapisem „Koncertu w wulkanie” już 10 lutego 2017 roku, a relacja video z przedpremierowego występu w Szydłowcu już niedługo na stronach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

fortunamuzeum2