Burmistrz Szydłowca oraz Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek serdecznie zapraszają do udziału w tegorocznych WIANKACH!

Tegoroczne WIANKI odbędą się w niedzielę 26 czerwca, a rozpoczną się już o 14:00 w Parku Radziwiłłowskim kiermaszem świętojańskim „NIEDZIELA ZE SMAKIEM”. Dla uczestników kiermaszu przygotowaliśmy moc atrakcji: między innymi można będzie spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, wspólnie uwić wianki, które wieczorem zostaną puszczone na wodę, wysłuchać występów kapel ludowych, a nawet popływać łódką po zamkowej fosie. Nie zabraknie także zabaw, warsztatów i atrakcji dla najmłodszych, w parku pojawią się również kolorowe dmuchańce i trampoliny. W „NIEDZIELI ZE SMAKIEM” wezmą też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu wyposażeni w Alkogogle, dzięki którym każdy może na własnej skórze sprawdzić, jak zmieniają się funkcje poznawcze i motoryczne człowieka, który spożył alkohol.

Koła gospodyń wiejskich, biorące udział w „NIEDZIELI ZE SMAKIEM”: KGW „Górniaki” w Bieszkowie Dolnym, KGW „Iskierki” w Rogowie, KGW w Pawłowie, KGW w Hucie, KGW „Super Babki” w Skłobach, KGW „Zdziechowianki bis”, KWG w Korzycach, KGW w Świerczku, KGW „Leśne Sąsiadeczki” w Majdowie, KGW „Nad potokiem” w Długoszu.

Podczas kiermaszu „NIEDZIELA ZE SMAKIEM” zaprezentują się kapele ludowe: Kapela „Leśne Dziadki”, Kapela Józefa Wyrwińskiego, Kapela Mirka Rogali.

Jedną z tradycji szydłowieckich WIANKÓW jest koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która także w tym roku wystąpi na naszej świętojańskiej scenie – występu orkiestry można będzie posłuchać od godz. 19:00 w Parku Radziwiłłowskim.

O godz. 20:00 zapraszamy na koncert gościa specjalnego WIANKÓW 2022 – będzie nim Kapela „DoOporÓ” z Pilzna, która swoją pełną pasji i pozytywnej energii muzyką na pewno porwie widzów do tańca i wprowadzi ich w prawdziwie sobótkowy nastrój. Kapela „DoOporÓ” wykonuje folklor stylizowany, opracowany artystycznie na podstawie tradycyjnych melodii ludowych.

Tradycyjnie na zakończenie szydłowieckiego świętowania Nocy Sobótkowej Teatr „U Radziwiłła” przygotował widowisko plenerowe, które w tym roku nosi tytuł „KWIAT JEDNEJ NOCY ZAKWITA RAZ”. Młodzi aktorzy wystąpią na Wyspie Zamkowej o 22:00, a widowisko będzie można oglądać z przeciwległego brzegu fosy. Zachęcamy również do uplecenia i puszczenia na wodę własnych wianków, wspólnie z Teatrem „U Radziwiłła”.

Ramowy program:

  • 14:00 – 21:00 /Park Radziwiłłowski/ – kiermasz świętojański „NIEDZIELA ZE SMAKIEM”
  • 17:00 – 19:00 /Park Radziwiłlowski/ – występy kapel ludowych, warsztaty, konkursy dla dzieci
  • 19:00 /Park Radziwiłłowski/ – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu
  • 20:00 /Park Radziwiłłowski/ – koncert gościa specjalnego – KAPELA „DO OPORÓ”
  • 22:00 /wyspa zamkowa/ – widowisko plenerowe „KWIAT JEDNEJ NOCY ZAKWITA RAZ” w wykonaniu Teatru „U Radziwiłła”

Zadanie współfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Szydłowiec.