W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbył się już ostatni koncert w tym roku z cyklu koncertów „Lira korbowa – konteksty”, który jest częścią rozległego projektu wystawienniczo-artystyczno-naukowego dedykowanego lirze korbowej dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Ostatni koncert w tym roku odbył się 7 grudnia, podczas którego wystąpiła Malwina Paszek – multiinstrumentalistka, która gra m. in. na lirze korbowej. Dźwiękom instrumentu z bogatą historią będzie towarzyszył śpiew tradycyjny znany jako „biały głos” czy też śpiewokrzyk. Połączenie liry korbowej i śpiewu usłyszymy w pieśniach, które wracają do korzeni regionów Ukrainy, Białorusi, wschodniej Polski oraz rodzimej Wielkopolski i terenów pogranicznych – Pałuki, Biskupizna, Krotoszyńskie.

Artystka wykonała również utwory ze swojej najnowszej solowej płyty pt.: „Dziewuchy”. Teksty opowiadają niezwykłe historie kobiet, a rytmika, ekspresja i wariantowność melodii zachwycają.

Malwina Paszek była wielokrotnie nagradzana za projekty artystyczne związane z lirą korbową i śpiewem ludowym. Otrzymała stypendia m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a także stypendium Miasta Poznania za napisanie pierwszego podręcznika do gry na lirze korbowej.
Info i foto: