-Gmina wpędziła nas w tarapaty finansowe, osoby które zawiniły, powinny ponieść konsekwencje. Zwłaszcza że za błędy urzędników zapłacą wszyscy mieszkańcy gminy –

mówią Sławomir Nojek i Stefan Wesołowski ze Wspólnoty Mieszkaniowej Jachowskiego 14.

Z dokumentów, które przekazali nam przedstawiciele wspólnoty, wynika, że w budynku jest 12 właścicieli prywatnych, a siedem mieszkań jest własnością gminy. Wspólnota twierdzi, że w latach 2005-2010 gmina nie regulowała terminowo i w pełnej wysokości zaliczek na koszty zarządzania nieruchomością wspólną oraz media. W ten sposób narosła zaległość wobec wspólnoty, która na koniec 2010r. wynosiła ponad 90 tys.zł. Tu wspólnota ma pretensje do burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego, uważając, że ten nie dopełnił swoich obowiązków, pozwalając na taki stan rzeczy. Wspólnota uzyskała w sądzie prawomocne nakazy zapłaty. Gmina ma oddać niezapłacone zaliczki plus ustawowe odsetki i jeszcze pokryć koszty procesu. W tej sprawie urząd zawarł ugodę ze wspólnotą, należność ma oddać w ratach. 

Wspólnota Kościuszki 211 wyrokiem sądu ma otrzymać od gminy ponad 17 tys.zł. Wspólnota Mieszkaniowa Staszica 23 złożyła do sądu pozew przeciwko gminie o zapłatę kwoty ponad 100 tys.zł. i sprawę wygrała. Uzyskała też nakaz zapłaty, na podstawie którego konto gminy zajął komornik.

Drugi zarzut wspólnoty kierują pod adresem Zakładu Budżetowego Gminy Administracja Budynków Komunalnych w Szydłowcu. Jak dowodzą, zakład przywłaszczył sobie pieniądze lokatorów. Chodzi o czynsze, które ci wpłacali do kasy Administracji. Częścią czynszu była opłata za ogrzewanie. Tyle że według wspólnot zakład pieniądze pobierał, ale nie regulował faktur za ogrzewanie, które wystawiała ciepłownia miejska. W efekcie wspólnoty zaczęły dostawać od ciepłowni wezwania do zapłaty. Żeby się dalej nie zadłużać, pozawierały z ciepłownią ugody i spłacają zadłużenie, czyli płacą po raz drugi za coś, za co pieniądze już pobrał zakład budżetowy. W przypadku wspólnoty z Jachowskiego 14 jest to kwota ponad 92,5 tys.zł., a wspólnoty Staszica 23 – 215 tys.zł.

 

Prokuratura w Szydłowcu po doniesieniu wspólnot podjęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Jarzyńskiego oraz przywłaszczenia pieniędzy lokatorów przez Zakład Budżetowy Gminny ABK.

-Do prokuratury wpłynęła właśnie opinia biegłego, który badał prawidłowość rozliczeń pomiędzy gminą a wspólnotami mieszkaniowymi. Postępowanie wymaga jeszcze uzupełnienia, prokuratorzy wystąpili z wnioskiem o przedłużenie śledztwa do 5 lipca

– mówi Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Przypomina, że na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

 

Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński przyznaje, że wie o prowadzonym śledztwie, ale sporów ze wspólnotami nie chce komentować

– Nie mam nic do powiedzenia, nie chcę grzebać się w sprawie, która mnie bezpośrednio nie dotyczy – mówi burmistrz

 

Autor: Małgorzata Rusek

Źródło: Gazeta Wyborcza – Radom

Data ukazania się artykułu: 26 – 03- 2013