Zespół Swobodna powstał w Szydłowcu w 2010 roku. Przez kilka lat był najbardziej rozpoznawalnym bandem ziemi szydłowieckiej, nie tylko na naszym terenie, ale także w innych zakątkach Polski.

Wystąpili na kilku festiwalach, m.in na Woodstocku czy innych dużych koncertach. Ich utwory tj. „Słowianin”, „Stary ślepiec”, „Żywe kwiaty” czy „Antybabilonia” nuciło jeszcze kilka lat temu wielu fanów szeroko pojętej muzyki rockowej.

Skład Swobodnej zmieniał się na przestrzeni lat, a ostatni przed rozwiązaniem zespołu tworzyli: Rafał Orlicki, Krzysztof Mędryk, Andrzej Pietras, Mateusz Pobieda i Albert Soboń.

Dziś z tamtego składu ostał się tylko „Orlik”, który od kilku lat dążył do tego, aby spróbować reaktywować Swobodną. Powoli się udaje bo Swobodna wróciła na scenę.

Aktualny skład zespołu Swobodna tworzy kilka osób z Szydłowca i innych miast: Rafał Orlicki na głównym wokalu, Łukasz Tyrcz na gitarze rytmicznej, Mirosław Cielątkowski instrumenty perkusyjne (wszyscy z Szydłowca), a także: Ewa Ankiewicz i Wiktoria Rożek (wokale wspierające), Tomasz Guzikowski – bass, Łukasz Włodarczyk – gitara solowa, Igor Jakubowski – perkusja oraz Dominik Żak – akordeon.

Swobodna nadal gra szeroko pojętego rocka, z domieszką punka, hard core, słowiańskiego folku, a także reggae i jazzu.

W ostatnim czasie Swobodna zaprezentowała się w Klubie Relax w Jaworznie i po tym występie ma szansę wziąć udział w Letnim Festiwalu Rocka 2021, ale potrzebują naszej pomocy i głosów na facebooku.

Wystarczy, że klikniecie TUTAJ i zalajkujecie film z występu Swobodnej, potrzebna jest jak największa ilość głosów. Do dzieła!