W sobotę 10 kwietnia 2021 roku zmarła w Szydłowcu Anna Zugaj, wieloletnia nauczycielka i wychowawczyni młodzieży.

Urodziła się 1 czerwca 1944 w rodzinie Julii i Ludwika. Była najstarszą córką w wielodzietnej rodzinie. Szkołę podstawową i liceum ukończyła w Szydłowcu, zaś SN – kierunek matematyka w Radomiu. Wyższe studia magisterskie kontynuowała w Kielcach w Wyższej Szkole Nauczycielskiej – obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Pracę zawodową rozpoczęła 15 sierpnia 1964 roku w nowo oddanej szkole podstawowej przy ulicy Folwarcznej, która później otrzymała imię Mikołaja Kopernika. Za pracę nauczycielską otrzymywała dodatki dla wybitnych nauczycieli oraz nagrody: dyrektora, inspektora, kuratora i Ministra. Pełniła również funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

Pracowałem ze Zmarłą kilka lat, gdy byłem Gminnym Dyrektorem Szkół i Szkoły Podstawowej Nr 2. Dała się poznać jako pracownik sumienny, odpowiedzialny, wykonujący pracę z zachwytem. Pomagała młodszym koleżankom i kolegom.

Przez ponad 40 lat wyuczyła rzesze uczniów, dzisiaj już dorosłych ludzi, ich dzieci i wnuki. Wychowankowie wspominają ją jako nauczycielkę wymagającą i konsekwentną. Dla nauczycieli największą nagrodą jest dobra pamięć u uczniów. Wielu byłych uczniów jest wdzięcznych Zmarłej , bo dzięki dobrym podstawom z matematyki mogli dalej się uczyć w technikach i na politechnikach. Uczniom o zdolnościach humanistycznych potrafiła wyjaśnić jasno podstawy królowej nauk.

Anna Zugaj była osobą rodzinną. Ponad dwadzieścia lat opiekowała się chorymi rodzicami, a później siostrą. Braciom pomagała w nauce. Dobro wraca: gdy zachorowała, opiekowała się Nią przyjaciółka Barbara i siostrzenica, chrześnica Edyta.

Zmarła pochowana będzie w Szydłowcu, gdzie się urodziła, wychowała, cale życie pracowała w jednej szkole i zostanie tu na zawsze. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia i rozpocznie się o godzinie 14.00 w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu.

Niech Jej ziemia szydłowiecka lekką będzie.

………………………………………………….

Jan Piwowarczyk, dyrektor szkoły w latach 1973-1979, wraz z koleżankami i kolegami emerytami.

Portal „Nasz Szydłowiec” rodzinie i bliskim Zmarłej przekazuje szczere wyrazy współczucia