Bardzo żywiołowa była sesja Rady Powiatu Szydłowieckiego podczas której wysłuchano raportów przedstawicieli poszczególnych jednostek podlegających starostwu, a także raportu starosty szydłowieckiego na temat stanu powiatu szydłowieckiego. 

Burzliwa dyskusja rozpoczęła się właśnie po raporcie starosty szydłowieckiego. Prym w dyskusji wiedli radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

Radny Zdzisław Bąk zauważył, że w wielu przypadkach raport starosty zawiera wiele zbędnych informacji i jest zdecydowanie zbyt obszerny. Radny zakpił również z wielkości realizowanych przez powiat inwestycji drogowych przypominając o tym, że odcinki remontowanych dróg mają bardzo krótkie odcinki. Zwrócił również uwagę na walkę z bezrobociem, która według niego nie przynosi zamierzonych efektów, ponieważ bezrobocie faktycznie w powiecie spada, ale w nieznacznym stopniu. Nie zgodził się również z pozytywnym podejściem starosty do poziomu oświaty szydłowieckiej. Zauważył, że w raporcie brakuje pochylenia się nad problemem słabnącego naboru do szkół średnich w Szydłowcu.

Radny Marek Sokołowski zarzucił, że według niego raport jest czymś w rodzaju „kopiuj – wklej” z raportów poszczególnych jednostek. Według niego raport ten powinien być pigułką tego co udało się osiągnąć, co chcemy osiągnąć i czego z jakichś powodów nie udało się zrealizować. W momencie wystąpienia radnego Sokołowskiego rozpoczęła się również dyskusja na temat basenu w Szydłowcu, tematu często podnoszonego w kampanii wyborczej.

W raporcie czytamy, że w temacie basenu wykonana została dokumentacja na kwotę około 200 tysięcy złotych, a teraz słyszymy że będzie wykonywana kolejna dokumentacja bo zmieniły się technologie. Przecież to jest niepoważne, dla mnie to są działania doraźne, powiedziałbym nawet kampanijno – wyborcze bez odniesienia do tego czy ten powiat ma się rozwijać czy nie. Dobrze wiemy, że jest zapotrzebowanie społeczne na basen i muszę przyznać, że w skali krajowej wyglądamy na powiat trochę zacofany, ponieważ większość powiatów jednak te baseny ma. Czy nas stać na ten basen to inna kwestia, ale w takim razie czy stać na kolejny wydatek 200 tysięcy złotych ot tak sobie?” – pytał radny Sokołowski.

Później zaczęło się robić jeszcze ciekawiej.

Panie starosto powiat pod Pańskimi rządami tkwi w marazmie. Brak inicjatywy, brak szerszego działania. Na taki stan powiatu nie możemy się zgodzić! Szanowni radni! Uderzcie się w piersi, Wy będziecie pierwszymi którzy na to pozwalają. Wy myślicie, że będziecie podnosić ręce, nic nie robić i brać diety, a ludzie Wam przyklasną?! Będziecie rozliczeni przez społeczeństwo za ten marazm, który w tym powiecie się dzieje. Panie starosto, albo się Pan weźmie do roboty, albo ten powiat będzie dryfował i będzie powodował coraz większą społeczną niechęć do instytucji powiatowej – grzmiał z ławy samorządowej Marek Sokołowski.

Do dyskusji włączył się oczywiście Włodzimierz Górlicki starosta szydłowiecki:

Pan radny Marek Sokołowski dał się chyba ponieść emocjom, uważam że brakuje mu wiedzy w niektórych tematach i widać brak doinformowania. Ja bym się powstrzymywał od tak krytycznych opinii co do budowy basenu bo to nie jest moment w którym rozstrzygamy kwestie basenu. To rada powiatu poleciła zarządowi pewne zadanie czyli opracowanie dokumentacji dotyczące budowy basenu, w realiach i w takim wymiarze jaki był wtedy oczywisty. Pomysł basenu nie powstał z powodów wyborczych. Ja tylko przypomnę panu radnemu Piotrowi Kornatowskiemu ile to razy rozmawialiśmy na temat potrzeby budowy basenu, sam był mocnym orędownikiem tego pomysłu. Bardzo bym prosił, aby opierać się na faktach a nie na emocjach – powiedział starosta

W dalszej kolejności starosta odpowiedział radnemu Zdzisławowi Bąkowi. Zwracając uwagę na to, że starostwo nie wyróżnia inwestycji na małe i większe, że stara się wykonywać roboty budowlane sztuką kompromisu. „Czasami jeden chodnik budujemy 4 lata, ale mieszkańcy wiedzą, że skoro zaczęliśmy to będziemy to kontynuować. Oczywiście możemy zrobić chodnik od miejscowości do miejscowości, o długości 6-8 km, ale wtedy już nic więcej w danym roku nie zrobimy” – wyjaśniał Górlicki.

Pan radny Bąk odniósł się do skali bezrobocia, a ja uważam że jest to trochę śmieszne, ponieważ realia są takie, że nie mamy ludzi do pracy. Prawda jest taka, że jak w Szydłowcu znajdzie Pan człowieka do pracy to jest Pan szczęściarzem. Zdarzały się przypadki, że ktoś rezygnował z udziału w przetargu na wykonanie prac właśnie z powodu braku pracowników. Poza tym to trochę przykre, kiedy z ust nauczyciela naszego liceum słyszę, że nasze szkoły są złe. A my naprawdę staramy się, aby uczniowie chcieli do naszych szkół przychodzić” – tłumaczył starosta. „Chciałbym, abyśmy takich sektorów jak oświata nie krytykowali na forum publicznym, możemy o tym rozmawiać w zaciszu gabinetów o usterkach i wadach systemowych. Jeżeli wszyscy usłyszą, że na sesji rady powiatu wstaje nauczyciel naszej szkoły i mówi w oświacie jest złe, a jest według niego źle bo jakieś interpersonalne kwestie zaczynają wybrzmiewać. Taka dyskusja nie służy ani szkołom, ani nam wszystkim” – dodał jeszcze w tym temacie.

Głos zabrał radny Marek Sokołowski:

W całej tej naszej działalności samorządowej chodzi według mnie o to, abyśmy razem coś dobrego i pożytecznego zrobili. Nie polega to na szukaniu wrogów, bo ja nie jestem pańskim wrogiem, ale mówi Pan żebyśmy o niektórych kwestiach rozmawiali w zaciszu gabinetów. Ale my jako klub radnych PiS do zacisza pańskiego gabinetu za bardzo dostępu nie mamy – mówił Sokołowski.

Do wypowiedzi zgłosił się radny Piotr Kornatowski:

Mam takie spostrzeżenie, że ten raport wywiązał się ze swojej roli. Pan starosta bardzo emocjonalnie zareagował na nasze uwagi i mam nadzieję, że z tego powodu zapamięta je na długo – powiedział.

Raport o stanie powiatu szydłowieckiego za rok 2018 został przyjęty 11 głosami za i 5 przeciwnymi. Jednocześnie starosta otrzymał wotum zaufania.

Poniżej zapis video sesji Rady Powiatu. Odczytanie raportu rozpoczyna się 1:30:42, a dyskusja która rozpoczęła się bezpośrednio po odczytaniu trwa do 3:35:00

Kilkadziesiąt minut po zakończeniu sesji Rady Powiatu klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zwołał konferencję prasową w swojej siedzibie na której radni poruszyli kwestię omawianej sesji, a także tematów które podczas sesji zostały poruszone. Zapis video konferencji dostępny poniżej:

foto główne: szydlowiecpowiat.pl