W dniach 7-8 września br. odbędą się coroczne obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z 1939 r. Honorowy patronat nad uroczystościami 78 rocznicy objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzek oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński.

Dwudniowe patriotyczne obchody zainauguruje w czwartek 7 września o godz. 18:20 pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na Rynku Wielkim w Szydłowcu.

Następnie uczestnicy uroczystości wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej i Orkiestrą Reprezentacyjnej SG udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogiłach żołnierzy walczących w 1939 roku zostanie odmówiona modlitwa i odczytany Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej delegacje złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem „Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 – 1944”.

Na świąteczny dzień 8 września także zaplanowano szereg patriotycznych wydarzeń. Poczty sztandarowe i delegacje zgromadzą się godz. 10:00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, by następnie w towarzyszeniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej udać się marszowym krokiem do kościoła pw. Św. Zygmunta w Szydłowcu. Tam, o godz. 10:30 zostania odprawiona msza św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, obrońców Ojczyzny z 1939 roku. Druga część piątkowych uroczystości rozpocznie się o godz. 12:00 przy pomniku „Ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońców Polskich Granic 1924 -1939” na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Pomnik, przedstawiający orła na skale, od samego początku został określony jako Grób Nieznanego Żołnierza KOP. W podstawie obelisku umieszczona jest ziemia z pól bitewnych oraz mogił żołnierzy KOP, w tym z grobu dowodzącego polskimi oddziałami w bitwie pod Barakiem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa. Całość zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, po którym organizatorzy zapraszają na skosztowanie żołnierskiej grochówki.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

info: szydlowiecpowiat.pl