Prosimy rodziców o szczególne wyczulenie dzieci, aby nie dotykały nieznanych roślin, ponieważ może to rodzić groźne w skutkach konsekwencje zdrowotne.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która w kontakcie ze skórą powoduje głębokie oparzenia. Po poparzeniu dochodzi do reakcji alergicznej, która wzmaga się w kontakcie z promieniami słonecznymi, wywołując oparzenie chemiczne. Na skórze pojawia się najpierw zaczerwienienie, potem świąd, pieczenie i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Przebieg oparzenia może być łagodny, ale to zależy od wrażliwości organizmu. Wydzielane przez Barszcz Sosnowskiego olejki eteryczne, w kontakcie ze skórą, w obecności światła słonecznego, powodują oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Objawy pojawiają się już w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. W najgorszych przypadkach dochodzi do martwicy tkanek.

Co robić, gdy doszło do kontaktu z rośliną.

Jeśli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie przemyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na słońce, przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed promieni ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści kremów, najlepiej jednak nie zwlekać i zgłosić się też do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego osiąga od 1-4 metrów wysokości, u dołu zwykle pokryty jest purpurowymi plamkami. Jest mrozoodporny, starsze odmiany tolerują temperaturę do -25 stopni Celsjusza. Zwalczanie jest bardzo trudne. W przypadku napotkania rośliny prosimy o powiadomienie Straży Miejskiej w Szydłowcu – tel. 48 617-00-40.

info. szydlowiec.pl