Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu po raz kolejny włączył się w akcję Fundacji DKMS pod hasłem #KOMÓRKOMANIA.

Projekt # KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych.

Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno – informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego, krwiotwórczych komórek macierzystych oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego bądź krwiotwórczych komórek macierzystych osobom, które podejmują świadomą decyzję o takiej rejestracji.

W tym tygodniu odbyły się pierwsze spotkania edukacyjno – informacyjne tej edycji w szydłowieckich szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie połączyli się zdalnie z przedstawicielem Fundacji DKMS P. Mają Witowską –Rubaszek, która obaliła mity dotyczące przeszczepu szpiku i tego w jaki sposób można pomóc osobą chorym na nowotwory krwi. Oglądając film „#KOMÓRKOMANIA – KROK PO KROKU” zapoznali się z działalnością Fundacji DKMS i ideą dawstwa szpiku.

W kolejnej części spotkania, Edyta Karpeta koordynatora transplantologii, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Szydłowcu opowiedziała jak ważne jest podarowanie osobie chorej drugiego życia poprzez oddanie organów oraz przybliżyła procedury z tym związane.

Zwieńczeniem tego projektu będzie zorganizowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. O dacie tej akcji poinformujemy na portalu oraz Facebooku.

Koordynatorem projektu w szkole jest Agnieszka Kamińska.