Marta Łabęcka z Szydłowca została wybrana przez Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej na Animatorkę Tygodnia.

Marta to działająca na rzecz społeczności szydłowieckiej: animatorka, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, członkini stowarzyszenia Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „PROJEKTORIAT”. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów m.in „Omięcin we wsi snuje się opowieść”, „O!BŁĘDNEkino”, „UPteka”, „SZSZSZ”.

Jak sama napisała w komentarzu na facebooku obecnie rozpoczyna realizację nowego projektu dotyczącego pałacu w Omięcinie, rodziny Młokosiewiczów, a w szczególności Ludwika Młokosiewicza. Projekt nosi tytuł „Ukryte odkryte, czyli błąd w pamięci” i będzie realizowany w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura. Razem z Martą będzie ten projekt realizowała Patrycja Wasik.

Ludwik Młokosiewicz to żyjący w XIX wieku botanik i zoolog, badacz Kakuzau. Historię rodziny Młokosiewiczów i pałacu w Omięcinie przypomniana została w ostatnich dniach na fp „Obserwator Prowincjonalny – Szydłowiec”.

W dzieciństwie słyszałam od niego opowieści o pałacu, cudownym śpiewie ptaków i egzotycznej roślinności niegdyś się tam znajdujących. Dziś to bajanie okazuje się prawdą historyczną, ale niestety nie rzeczywistością. Dawnej świetności dopatrywać się można jedyne w kształcie kanału wijącego się nieskończenie na terenie dawnego majątku Młokosiewiczów, gdzie Ludwik jako dziecko rozpoczynał swą przygodę z pasją przyrodniczą” – powiedziała Marta Łabęcka. 

Marta gratulujemy! I trzymamy mocno kciuki za realizację projektu w ramach tej naprawdę ciekawej historii z Omięcina w gminie Szydłowiec. To fascynujące ile historii wokół nas jest jeszcze nie odkrytych.