Nasze codzienne decyzje wpływają na dziś i jutro Ziemi. Liczy się każde działanie, każdej firmy, każdej osoby, bo ich suma daje efekt skali. Wybierajmy proekologiczne rozwiązania, na przykład wodę w szkle, nie w plastiku – jak w hotelu Manor House SPA.

Około 1 mln ton plastikowych opakowań trafia rocznie na polski rynek i niestety te liczby rosną. Jak szacuje Krajowa Izba Gospodarcza, w 2022 r. może to być nawet 1,3 mln ton. Dynamika wzrostu zużycia tworzyw sztucznych w Polsce jest wyższa niż średnia europejska, ale wzrosty dotyczą i Europy i całego świata. Według szacunków Eurostat tylko 13 z 34,6 kg plastikowych odpadów generowanych średnio rocznie przez Europejczyka trafia do recyklingu. W Polsce, tak jak we Francji, Danii, na Węgrzech, Malcie, w Irlandii, Rumunii i Austrii, jest to mniej niż jedna trzecia śmieci z tworzyw sztucznych. Mamy w tym temacie więc dużo do poprawy.

Plastik jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Miliony ton gazów cieplarnianych trafiają do atmosfery podczas produkcji tworzyw sztucznych. Problemem są góry śmieci zalegające na wysypiskach, w lasach, w morzach, oceanach. Odpady plastikowe rozkładają się od kilkudziesięciu do nawet 1000 lat, a podczas rozkładu plastiku groźne dla zdrowia związki przedostają się do gleby i wód. Negatywny wpływ mikroplastików na zdrowie ludzi i zwierząt nie jest jeszcze do końca zbadany, ale eksperci alarmują, że tworzywa sztuczne, które dostają się do przewodu pokarmowego, mogą powodować zaburzenia hormonalne, schorzenia neurologiczne i nowotwory.

Jako najlepszy od lat holistyczny hotel SPA w Polsce stawiamy na naturalne metody i terapie oraz regionalne produkty i ożywioną wodę. Dużą wagę przykładamy do ekologicznych rozwiązań, poszanowania środowiska naturalnego i otaczającej Manor House przyrody. Nasz hotel prowadzi oczywiście segregację odpadów, oddaje do recyklingu plastik, szkło i papier. Zgodnie z dyrektywą unijną zaprzestaliśmy używać plastikowych naczyń jednorazowych, korzystamy wyłącznie z papierowych rurek do napojów i kubeczków w strefie SPA. – mówi Dorota Tokarska, dyrektor marketingu mazowieckiego kompleksu hotelowego Manor House SPA**** – Pałac Odrowążów***** i dodaje: „Od początku funkcjonowania naszego obiektu promujemy zdrowy styl życia, holistyczne podejście do organizmu człowieka i jego otoczenia, stosujemy sprzyjające naturze rozwiązania i edukujemy. Gdy wiemy, że wszechobecne plastikowe butelki, tzw. butelki PET, rozkładają ponad 500 lat, nie tylko w restauracji serwujemy ożywioną wodę w karafkach, a w pokojach – w szklanych, wymiennych butelkach z lokalnej wytwórni wód, ale też mówimy, że lepsza jest woda w szkle niż w plastiku, również ze względów zdrowotnych. Znaczenie ma także fakt, że stawiając na regionalne produkty, ograniczamy długie transporty, co ma wpływ na mniejszą emisję spalin”.

W hotelowej restauracji Manor House serwuje się ożywioną wodę Grandera w szklanych karafkach, a wszystkie napoje oraz dania przygotowywane są na jej bazie. Poprawia ona walory smakowe, dobroczynnie wpływa na zdrowie, jest też przyjazna środowisku. Od lat funkcjonuje tu z powodzeniem menu wegańskie, które cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wegan i wegetarian, ale też osób ograniczających jedzenie mięsa – kolejny proekologiczny trend, który się rozwija. Jest dostępna też autorska Dieta Życia i bogate w skarby natury menu degustacyjne „Dania Lasu”.

System Grandera do ożywiania wody jest zastosowany w całym kompleksie. Jej zaletami można się więc cieszyć podczas zabiegów w Gabinetach Bioodnowy, w bezchlorowym basenie i jacuzzi oraz w kompleksie Łaźni Rzymskich z saunami, basenem swim z przeciwprądami, prysznicami, grotą z natryskami polarną mgłą, kamienną wanną do schładzania, brodzikiem z zimną wodą i lodospadem, a także w pokojowych łazienkach, np. podczas wyróżniających Manor House SPA kąpieli w wannach ofuro. Autorski projekt dwuosobowej wanny duo ofuro by Manor House łączy prozdrowotne działanie wysokiego słupa wody (hydroterapia) z przyjemnością kąpieli we dwoje (hotel dla dorosłych) oraz oszczędnością wody (aspekt ekologiczny). Strukturalna woda, ożywiana metodami Grandera i dr. Keshego nie tylko nie zawiera chloru i powszechnie stosowanej chemii basenowej, jest też bezzapachowa, krystalicznie czysta, nie powoduje więc podrażnień, a chroni i pielęgnuje skórę, która po kąpieli jest elastyczna, delikatna, wygładzona, niczym po zastosowaniu balsamu. Jej walory szczególnie cenią osoby z wrażliwą skórą, a także z długimi włosami, które po kąpieli stają się miękkie, łatwo się rozczesują i układają nawet bez stosowania odżywki.

W hotelu wymiana ręczników w łazience ma miejsce na życzenie gości, co zmniejsza zużycie chemii pralniczej i wody, a tym samym wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia rzek i mórz. Kompleks posiada własne ujęcia wody z pompą głębinową i stację uzdatniania wody.

Ponadto 10-hektarowy park Manor House ze starodrzewem i pomnikami przyrody jest wpisany na „Listę” preferencyjnych zabytkowych parków i ogrodów dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymaga on szczególnej pielęgnacji, nie stosuje się tu sztucznych nawozów, a leśną część parku pozostawia naturalnemu cyklowi – nie są usuwane liście, gdy opadną, bo jako naturalny nawóz najlepiej użyźniają ziemię. Nagrodą za takie podejście jest wspaniała kondycja parku i wygląd drzew, krzewów, paproci, kwiatów…, a także fakt, że park stał się domem wielu gatunków zwierząt i ptaków, co cenią Goście. Miło jest bowiem budzić się przy akompaniamencie ptasich treli, odpoczywać w towarzystwie wspaniałej fauny i flory. Na terenie parku znajdują się dwa malownicze stawy, romantyczne zakątki, Witalna Wioska – SPA z rytuałami zdrowi pod gołym niebem, energetyczny Ogród Medytacji z Kamiennym Kręgiem Mocy, Ogrodem Zen, spiralą i labiryntem oraz Piramidą Horusa. Park można zwiedzać specjalnie wytyczonymi ścieżkami: medytacji (małą i wielką); przyrodniczą – biegnącą koło rzadkich okazów drzew i historyczną, która obejmuje wszystkie zabytkowe obiekty posiadłości – jednej z najstarszych na ziemiach polskich. Jest tu mnóstwo okazji do odpoczynku na łonie natury – hamaki, leżaki, parkowe altany, miejsca medytacji… Znalazło się tu też miejsce dla pszczelich uli. Z kolei przy lądowisku dla śmigłowców jest duży kompostownik, gdzie składuje się liście zagrabione w parkowej części terenu. Powstaje tu ziemia i żyzna próchnica do nowych nasadzeń w parku, zaś obornik ze stajni Manor House jest wykorzystywany jako naturalny nawóz, dzięki czemu w kompleksie nie używa się sztucznych nawozów.

Nasz zespół włącza się do proekologicznych działań, chce bowiem promować ekologiczne nawyki i prowadzić zrównoważone hotelarstwo przyszłości, realizując różne inicjatywy z zakresu ochrony środowiska. W hotelu stosujemy szklane butelki, karafki i naczynia wielokrotnego użytku, energooszczędne żarówki i instalacje, takie jak panele fotowoltaiczne. W ramach zrównoważonego podejścia do biznesu i troski o nasz obecny świat oraz jego przyszłość, sami wdrażamy wartościowe ekologiczne rozwiązania i zachęcamy do tego naszych Gości, partnerów, pracowników i współpracowników. Mamy bowiem świadomość, że warto ograniczać ilość śmieci, rezygnować z plastiku, poddawać odpady recyclingowi… Każde takie działanie służy dobru naszej planety, wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni – puentuje Dorota Tokarska.

Więcej informacji: www.manorhoue.pl