Mszę Św. odprawiali: ksiądz proboszcz dziekan dekanatu szydłowieckiego Adam Radzimirski oraz odwiedzający swoje rodzinne strony podczas Świąt ksiądz Lesław Gwarek.

Kazanie wygłosił wikary parafii Św.Zygmunta ksiądz Krzysztof Nowosielski, który mówił min. tak: „…Dziecko, którego narodziny dziś świętujemy, już po raz 2011, jak widzimy przyciąga, ponieważ dziecko zawsze jest wielkim darem dla rodziny i społeczeństwa. Tym bardziej dzieciątko Jezus, które gestem wyciągniętych rąk stara się nam powiedzieć „widzisz ja też jestem biedny, to dla Ciebie się stałem, weź mnie, nie bój się mnie”.

Dzieciątko Jezus wybrało sobie za towarzyszy swojego narodzenia, ludzi prostych i skromnych, to znak abyśmy również my potrafili pochylić się nad swoim losem, skromnością, zapomnieli o dobrach doczesnych, a zauważali np. innych dookoła siebie. Czas Bożego Narodzenia to czas pojednania, to czas pokuty, czas rozliczenia swoich dobrych i złych uczynków.

Dziś pragniemy się pochylić nad losem dzieci, które w naszych czasach nie zostały przyjęte, zostały odrzucone i zabite jeszcze w łonie matki. Niewiele mówi się o nienarodzonych, a przecież to też dzieci Boga. Codziennie co 11 sekund w Europie uśmiercane jest jedno poczęte życie.

Nie dziwmy się, że na świecie panują przeróżne kryzysy, rodzą się niepokoje, skoro kraje nie opierają się na wartościach chrześcijańskich: solidarności, współczuciu czy miłosierdziu.

Na zakończenie ksiądz Krzysztof zacytował fragment kolędy „Bóg się rodzi”: …podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą! W dobrych radach w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą….”

Pasterka zawsze jest magiczną Mszą Św., to wtedy pomimo późnej pory nocnej kościół wypełnia się po brzegi, do komunii przystępuje rekordowa liczba osób, to wtedy wszyscy są dla siebie mili i nie patrzą na siebie krzywo, gdy ktoś się przepycha by być bliżej ołtarza.

Dobroć swoich parafian zauważył ksiądz proboszcz, podając nawet przykład, gdy prosił o podwózkę do osób chorych, starszych i niepełnosprawnych by udzielić spowiedzi, zgłosiło się więcej chętnych niż było potrzebnych.

Proboszcz Adam Radzimirski złożył wszystkim parafianom od siebie, wikariuszy i sióstr michaelitek pracujących w parafii wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej.

Na koniec ksiądz proboszcz podzielił się z uczestnikami pasterki bardzo smutną wiadomością: ” Gdy My siadaliśmy do wigilijnych kolacji w lubelskiej klinice do wieczności odeszła Zofia Jarzyńska, żona burmistrza Szydłowca. Pogrzeb odbędzie się wtorek 27 grudnia o godzinie 13. Dla niej był to ostatni adwent, nam Pan Bóg daje dalsze życie. Dobry Jezu, a Nasz Panie daj jej wieczne spoczywanie…”