Akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zachęcającej do gromadzenia się w miejscach publicznych na terenie całego kraju, w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy. Tekstów, które jednoczą Polaków i uczą poznawania naszej Ojczyzny i siebie samych.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem akcji będzie zatem pisarz, stawiający nieprzebrzmiałe ważne pytania, dotyczące tak egzystencji, jak i życia społeczno-politycznego.

W tegorocznej odezwie prezydenta, skierowanej do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich czytamy:

„Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność. Okazuje się bowiem, iż we wdrażaniu do czytania i podtrzymywaniu zainteresowania czytaniem główną rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia – rodzina, znajomi, koledzy.

Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył:

„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych , współczesnych Polakach.

Tegoroczne, publiczne czytanie „LALKI” Bolesława Prusa rozpocznie się o godz. 10.00 w najbardziej uczęszczanych miejscach naszego miasta, związanych z działalnością handlową. Fragmenty jednego z największych arcydzieł literatury polskiej przybliży słuchaczom młodzież z teatrów działających w Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu – Zamek. Szukajcie ich Państwo na placu targowym i przed sklepem Lewiatan w sobotę 5 września . Do zobaczenia .