10 października 2017 r. w naszej szkole przeżywaliśmy XVII Dzień Papieski w łączności z Fatimą w 100 rocznicę objawień w tym miejscu.

Fabuła przedstawienia „Moje myśli biegną do Fatimy” dotyczyła  spotkania Jana Pawła II  z s. Łucją na Watykanie.  Ci święci już ludzie wspominali wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy to  s. Łucja jako 10-letnią dziewczynka i jej kuzyni: 9-letni Franciszek i 7-letnia Hiacynta przeżyli niezwykłe   spotkanie  z Matką Bożą Różańcową na łące w Fatimie.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy 5a i 5c, a piosenki śpiewały dzieci ze szkolnego chóru pod opieką p. Renaty Gromek. Za przygotowanie sztuki odpowiedzialna była s. Ewa Górlicka, której pomagały p. Anna Barszcz i p. Edyta Górecka. Nagłośnienie koordynował p. Piotr Kilarski, a dekoracje wykonały p. Katarzyna Karpeta, p. Renata Jaraszek i p. Ewa Gawin. Sztuka wszystkim widzom bardzo się podobała.

Podczas przedstawienia stała się rzecz niezwykła, która wprowadziła większość widzów w zachwyt , a nawet w zdumienie. Gdy uczennica, wcielająca się w postać  s. Łucji wypowiadała o Maryi słowa: „Rozchylając dłonie Najświętsza Maryja Panna zaczęła odbijać się w słońcu…”, w tej właśnie chwili z zachmurzonego dotąd nieba wpadł przez okno promień słońca, który  padł na serce umieszczone na sukni dziewczynki grającej rolę Matki Bożej. Wszyscy zebrani ujrzeli  piękny i przejmujący blask bijący od tej postaci. Odczytanie tego znaku było jednoznaczne – Maryja była z nami i przekazała nam blask Swojej miłości i Matczynego błogosławieństwa.

info: PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego