Skoro od wczoraj wiemy już, że to Artur Ludew będzie burmistrzem Szydłowca, zastępując Andrzeja Jarzyńskiego, który piastował tę funkcję od 12 lat, pora skupić się na ludziach, którzy będą rządzić w radach.

Dziś o 14 pierwsze sesje, portal Nasz Szydłowiec będzie jednak obecny tylko na sesji miejskiej, ponieważ w Radzie Powiatu stanowiska raczej już ustalone. Koalicja: Porozumienie Gospodarcze, Solidarny Samorząd i Polskie Stronnictwo Ludowe, ustaliła już ponoć personalia prezydium rady.

Nową przewodniczącą ma być Anita Gołosz (Solidarny Samorząd), a jej zastępcami: Janina Bodo (PSL) oraz Dariusz Mamla (PG). Czy te wiadomości znajdą potwierdzenie w rzeczywistości dowiemy się już niebawem.

Na 100% można być pewnym, że starostą szydłowieckim po raz trzeci z rzędu wybrany zostanie Włodzimierz Górlicki (Porozumienie Gospodarcze), jego zastępcą będzie pewnie Roman Woźniak (PSL) .

Jak widzicie w powiecie szydłowieckim wszystkie karty praktycznie rozdane. Jedyne na co czekamy to składy komisji stałych.

Inaczej sprawa wygląda w Gminie, gdzie na dobrą sprawę nic nie jest jasne. O ile przy okazji zwycięstwa Andrzeja Jarzyńskiego i większości w radzie bo negocjacjach można było spodziewać się, że przewodniczącym zostanie Leszek Jakubowski, to po zwycięstwie Ludwa nic nie jest już tak oczywiste.

Zacznijmy od tego, że jeszcze nie wiadomo czy Artur Ludew będzie miał w radzie większość. Po stronie nowego burmistrza z pewnością będą radni: Arkadiusz Sokołowski, Marek Koniarczyk, Dorota Jakubczyk, Dorota Pęksyk, Marek Plewa, Adam Pietras, Maciej Kapturski (prawdopodobnie ponieważ startował z Porozumienia Gospodarczego, ale nadal jest członkiem Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej). To siódemka. Wszystkich radnych jest 15, ale mówi się, że ten który niespodziewanie startował ze Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej czyli Paweł Surdy, przejdzie na stronę nowego burmistrza. Z docierających do nas doniesień, radny Surdy nie opowiedział się jasno kogo poprze i tylko czekał na końcowy wynik wyborów. Zanosi się więc na to, że większość będzie miał Ludew i jego drużyna. Kto zatem na przewodniczącego?

Czyżby doświadczony samorządowiec Marek Plewa? Od wczoraj głośno wymienia się również nazwisko Marka Artura Koniarczyka? Dorota Jakubczyk chyba raczej nie, nie wiadomo jakby się to miało do jej stanowiska Starostwie Powiatowym, gdzie jest skarbnikiem. A może ….Leszek Jakubowski jednak? Który dopiero niedawno przeszedł do Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, a ponoć nadal mocno związany jest z Porozumieniem Gospodarczym? Raczej nikogo innego nie należy się spodziewać.

No to na zakończenie, ostatnie pytanie. Kto wiceburmistrzem? W tym przypadku pojawiło się już kilka kandydatur. Na dobrą sprawę sam Artur Ludew jeszcze nie wyraził się kogo będzie chciał mieć jako zastępcę, jednak ludzie będący blisko Ludwa, wskazują na kogoś kto jest bardziej doświadczony i będzie mógł nowego burmistrza wesprzeć radą.

Najczęściej wymieniane jest nazwisko Marka Sokołowskiego, byłego przewodniczącego Rady Powiatu, który w tegorocznych wyborach poniósł dotkliwą porażkę, nie dostając się do samorządu i uzyskując jedynie 190 głosów. O ile Marek Sokołowski publicznie oznajmił, że raczej będzie starał się odzyskać zaufanie wyborców jako osoba prywatna, tak już doniesienia od samorządowców są już inne. Mówi się również o Sławomirze Nojku, który miał nieoficjalnie poprzeć Artura Ludwa w II turze wyborów. Jednak czy środowisko popierające Artura Ludwa, byłoby zadowolone z wyboru nowego burmistrza? wszak niezostawiali na politycznych barwach Nojka suchej nitki.

Kto jeszcze? Również można tutaj mówić o Marku Plewie czy Marku Koniarczyku, może również Dorota Jakubczyk (chociaż w tym przypadku również nie wiadomo jak to się do funkcji sprawowanej w Starostwie). Może jednak Artur Ludew totalnie nas zaskoczy i jako swojego zastępcę wskaże kogoś totalnie innego?

Macie jakieś swoje typy? kto uzyska awans w samorządowej hierarchii? Czekamy na Wasze typy w komentarzach.