W weekend majowy zawitali do nas goście z miasta bliźniaczego Beynes.

Maj rozpoczęliśmy od zacieśniania przyjaźni z przedstawicielami miasta bliźniaczego Beynes we Francji. Po dwóch latach przerwania współpracy fizycznej, do Szydłowca przyjechali Burmistrz Beynes Yves Revel, Zastępca Burmistrza odpowiedzialny za obywatelstwo, instytucje, sprawy ogólne i komunikację Félicien Marguerettaz, Szefowa Gabinetu Sandrine Hainaut oraz Marie-Françoise Chabrelie, która należy do Komitetu Miast Bliźniaczych.

Delegacja zjawiła się w ratuszu w niedzielę 1 maja o godz. 14:00, gdzie została powitana przez Burmistrza Artura Ludwa, Zastępcę Burmistrza Anetę Furmańską, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Artura Koniarczyka radną Jadwigę Kopycką oraz pracowników Urzędu Miejskiego. Obecni byli również Jolanta oraz Andre Krzys- od lat związani z Szydłowcem i specjalnie na tą okazję również przyjechali z Beynes.

Pierwszego dnia goście zostali oprowadzeni przez Burmistrza oraz Zastępcę Burmistrza po Szydłowcu. Zobaczyli nowo utworzoną Pracownię Władysława Maleckiego, odwiedzili kościół oraz udali się na spacer nad zalew i Kamieniołom Podkowiński. Ważnym elementem przyjazdu było spotkanie się z uchodźcami z Ukrainy, którzy mieszkają w Szydłowcu.

Rankiem drugiego dnia, czyli w Zygmunty, delegacja zwiedziła pobliskie Orońsko, a dokładniej Centrum Rzeźby Polskiej. Dyrektor Centrum opowiedział o przedsięwzięciach instytucji oraz oprowadził po dworku. Delegacja zwiedziła również wystawy znajdujące się na terenie parku. Po powrocie do Szydłowca, nie mogło zabraknąć wizyty w nowej siedzibie Klubu Seniora, gdzie zostali przywitani przez Dyrektora MOPS’u Krzysztofa Kiśla oraz oczywiście seniorów. Tam spędzili miłe chwile w ich towarzystwie. O godz. 17:00, przyszła pora na oficjalne rozpoczęcie Zygmuntów, którego dokonał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew wspólnie z Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego Rafałem Rajkowskim, w których udział wzięła także francuska delegacja oraz wójtowie gmin Chlewiska i Mirów. Głos zabrał Burmistrz Beynes Yves Reve , który opowiedział o tym jak bardzo się cieszy, że po dwóch latach pandemii udało mu się przyjechać do Szydłowca. Wyraził nadzieję, że współpraca między miastami dalej będzie prowadzona w tak owocny sposób. Głos zabrała również Marie-Françoise Chabrelie, która przywitała zgromadzonych w języku polskim.

3 maja, przyjaciele z Beynes wzięli udział w oficjalnych uroczystościach patriotycznych. Przywdziewając kolory Francji, złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, oddając tym swój szacunek dla naszego święta narodowego. Po tym, zebrani udali się do kościoła św. Zygmunta, by wspólnie wziąć udział we mszy za Ojczyznę. W tym dniu delegacja wzięła udział w aktywnościach zorganizowanych przez Urząd Miejski dla mieszkańców miasta. Obejrzeli rowery na 1 Szydłowieckim Festiwalu Retro Rowerowym oraz posłuchali występu zespołu Fantazja.

4 maja, czyli w ostatni dzień przyjazdu, delegacja udała się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, gdzie zwiedzili znajdującą się tam Izbę Pamięci. Dyrektor szkoły Krzysztof Ubysz zaprosił zebranych na akademię z okazji 3 maja, którą przygotowali uczniowie szkoły. Niezwykle wzruszony nią był burmistrz Beynes Yves Revel, który został oczarowany patriotyzmem młodzieży i pochwalił ich postawę. Burmistrz ma rodzinną historię związaną z Polską. Jego wujek, który w czasie II Wojny Światowej został wysłany właśnie do naszego kraju w ramach robot przymusowych, został uratowany przez polską rodzinę. Po zakończeniu akademii, delegacja udała się do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Następnie przyszedł czas na podsumowanie wizyty, wstępne omówienie planów na dalszą współpracę oraz pożegnania podczas których nie zabrakło wyrazów wdzięczności za wspólnie spędzony czas.

Mamy nadzieję, że to nie będzie ostatnia wizyta naszych gości i że zapamiętają Szydłowiec na długo.

Po więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Info. Urząd Miejski w Szydłowcu