Informacja o utworzeniu nowej akademii piłkarskiej w Szydłowcu była zaskakująca, ponieważ nigdzie w kuluarach nie pojawiał się ten temat. A jednak! W ostatnią piątek spotkaliśmy się z Krzysztofem Furmanem i Andrzejem Koniarczykiem, współzałożycielami Furman Football Academy.

Nazwa akademii nie jest przypadkowa patronat i opiekę nad FFA Szydłowiec ma sprawować Dominik Furman. Piłkarz pochodzący z Szydłowca, wychowanek Szydłowianki Szydłowiec, który zrobił największą karierę w historii szydłowieckiej piłki nożnej. Dominik Furman to trzykrotny reprezentant Polski, trzykrotny Mistrz Polski i czterokrotny zdobywca Pucharu Polski (wszystkie trofea zdobył jako zawodnik Legii Warszawa). Właśnie Legia była miejscem w którym Dominik rozpoczynał swoją profesjonalną karierę po odejściu w bardzo młodym wieku z Szydłowianki. Jako zawodnik Legii uznawany był za jednego z najbardziej utalentowanych pomocników w Polsce, był liderem reprezentacji młodzieżowych. W styczniu 2014 roku wyjechał do francuskiej Ligue 1 do drużyny Toulouse FC, które kupiło go za blisko 3 miliony euro. Tam sobie nie poradził i po roku wrócił do Legii na odbudowanie, co udało się, ale Tuluza nie miała już na niego planu, oddając Dominika na półroczne wypożyczenie do Hellasu Werona, drużyny z włoskiej Serie A. Tam nasz zawodnik zagrał tylko jeden kilkuminutowy mecz. W lipcu 2016 roku trafił do Wisły Płock stając się przez 4 lata gry w Płocku liderem drużyny i jednym z najlepszych zawodników klubu w historii. Zagrał dla Wisły ponad 140 spotkań, przypomniała sobie o nim Reprezentacja Polski. W 2020 roku postanowił znów spróbować sił za granicą i wyjechał do tureckiego Genclerbirligi Ankara, niestety pobyt w Turcji znów okazał się nieudany i w 2021 roku Furman wrócił do Wisły Płock. Do tej pory w polskiej Ekstraklasie rozegrał 213 meczów, strzelił 23 gole i zaliczył 32 asysty.

Swoje doświadczenie postanowił spożytkować zakładając Furman Football Academy w Szydłowcu, o której opowiedzieli nam Andrzej Koniarczyk i Krzysztof Furman.

Pomysłów jest wiele, projekt wygląda na przemyślany, a do tego dochodzą bonusy typu: spotkania i treningi z Dominikiem Furmanem, wyjazdy na mecze, czy współpraca z jednym z klubów Ekstraklasy (nazwa ma być podana po dopięciu szczegółów)

Furman Football Academy w świadomości mieszkańców już zaistniała. Spotkanie organizacyjne oraz zapisy zaplanowane są na 17 września, o godzinie 17.00 w budynku PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego, ulica Wschodnia 19.

Poniżej materiał video i rozmowa z Krzysztofem Furmanem i Andrzejem Koniarczykiem o powstaniu Furman Football Academy:

foto główne: facebook/wislaplock