Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że Szydłowiec, w sytuacji miasta pełnego zabytków, postawił na wydobycie tego, co może być atrakcyjne dla turystów, może budować dumę mieszkańców. I – jak zaznaczył – widać tego efekty.

Chwalił, że Szydłowiec korzysta z pieniędzy unijnych oraz stawia na mechanizm samorządności przy realizacji ambitnych planów. Ocenił, że w przyszłości kluczowe dla Szydłowca okażą się wielkie inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną.

Prezydent wspomniał, że rozmawiał z mieszkańcami miasta i część nich mówiła, że żyje im się ciężko, mają problemy, ale jednocześnie spotkał młodych ludzi, którzy skończyli studia, ktoś założył zakład fotograficzny, ktoś inny – nowy sklep.

– Widać, że coś zaczyna się dziś pozytywnego. Nie ma cudownych recept. Musi być ciężka praca, szukanie dodatkowych szans i mądre wykorzystanie tej ostatniej gigantycznej transzy pieniędzy, które trafią do Polski z funduszy europejskich – podkreślił Bronisław Komorowski.

Według prezydenta ostatnie zmiany w rządzie pokazują, że głównym kierunkiem strategii państwa będzie mądre wykorzystanie funduszy europejskich przynajmniej do 2020 roku”. To będzie wymagało konsekwencji, dyscypliny w zdolności ograniczania niektórych aspiracji i marzeń na rzecz postawienia na wydawanie pieniędzy tam, gdzie one w przyszłości przyniosą nowe pieniądze, a nie tylko nowe koszty – mówił.

Bronisław Komorowski podkreślił, że „każda złotówka i euro muszą być oglądane i wydawane” w taki sposób, by przede wszystkim przynosiły szanse na dalszy rozwój Polski, a dopiero w drugim rzędzie na realizację „słusznych, pięknych, bardzo potrzebnych i naturalnych marzeń”.

Jak mówił, przyjechał do Szydłowca także „z myślą o tym, by wyrobić sobie opinię na temat tego, co powinno być szczególnie istotne, jeśli chodzi o następną perspektywę budżetową UE, która dla całej Polski stanowi wyjątkowe wyzwanie i wyjątkową szansę”.

Na szydłowieckim Rynku Wielkim prezydenta powitał burmistrz Andrzej Jarzyński wraz z lokalnymi samorządowcami. Bronisław Komorowski spacerował ulicami miasta, odwiedził też kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta, ufundowany w 1401 roku.

{phocagallery view=category|categoryid=250|limitstart=0|limitcount=16|imageordering=5}

ABY OBEJRZEĆ VIDEO RELACJĘ Z WIZYTY PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO W SZYDŁOWCU KLIKNIJ W PONIŻSZY OBRAZEK:

tekst: www.prezydent.pl 

video: TVP Parlament

foto: Wiesław Wismont, UM Szydłowiec, Impulse Photopgraphy