Po czterech latach przerwy, związanej z pandemią Covid-19 Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko reaktywowało wyścig kolarski, który przed pandemią miał już ugruntowaną pozycję w kalendarzu ogólnopolskich wydarzeń kolarskich.

Tegoroczna edycja jest połączona z II Memoriałem Stanisława Chełmińskiego – kolarza urodzonego w 1945 roku w Bąkowie na terenie naszej Gminy. Kolarstwo uprawiał od 1964 roku, będąc zawodnikiem Granatu-Skarżysko Kamienna. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 25 lat podczas wypadku na wyścigu kolarskim w Warszawie o puchar przewodniczącego Stołecznej Rady Narodowej, który odbył się 27 września 1970 roku.

Wyścig w Orońsku, pod honorowym patronatem Starosty Szydłowieckiego – Włodzimierza Górlickiego, odbył się 24 września 2023 roku i wzięło w nim udział blisko pięćdziesięciu zawodników, w tym wielu kolarzy klasyfikowanych przez sekcję Masters Polskiego Związku Kolarskiego.

Uczestnicy zawodów przyjechali do Orońska z wielu stron Polski, w tym z: Warszawy, Lublina, Łodzi, Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomia, Przysuchy, Jastrzębi, Tumlina, Chmielnika, Przytyka, Opoczna, Bliżyna, Starachowic czy też Jędrzejowa. Sygnał do startu dał brat Stanisława Chełmińskiego – Tadeusz. W zależności od kategorii wiekowej oraz płci uczestnika trasa liczyła od 20 do 60 km i przebiegała przez Orońsko, Dobrut, Wałsnów, Chustki, Zdziechów, Świniów, Ciepłą, Łaziska. Start i meta była zlokalizowana w Orońsku.

Zawody zabezpieczali: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, strażacy z jednostek OSP Orońsko, Dobrut, Tomaszów, Chronów, Wysoka oraz ratownicy medyczni z Medical Team przy Środowiskowo-Lekarskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Radomiu. Ponadto, wolontariusze stowarzyszenia (z potencjałem na utworzenie nowego Koła Gospodyń Wiejskich w Wałsnowie) serwowali bezpłatnie napoje, słodkości oraz dania kuchni regionalnej. Organizacja wyścigu nie byłaby możliwa bez zaangażowania finansowego sponsorów, za co stowarzyszenie wyraża podziękowania.

Dyplomy, pamiątkowe medale oraz nagrody wręczali Tadeusz Chełmiński, Sylwester Różycki – prezes SOiRGO i dyrektor wyścigu oraz Michał Sieczka – triatlonista, tegoroczny zwycięzca ogólnopolskiego Double Iron Man Challenge.

Na podium stanęli: w kategorii M2 – Jakub Ziułek, Bartosz Machnio, Michał Nowak, w kategorii M3 – Jarosław Kleczaj, Piotr Gaca, Kamil Chilkiewicz, w kategorii M4 – Daniel Packi, Kamil Maj, Łukasz Lachowicz, w kategorii M5 – Rafał Sępioł, Piotr Drela, Janusz Siedlak, w kategorii M6 – Tadeusz Jasionek, Jarosław Tarasiński, Szymon Kogut, a kategorii M7 – Longin Kusal i Marian Brachaniec.

W wyścigu wzięły udział dwie kobiety, jedna w kategorii K2 i jedna w kategorii K4. Ponadto, sklasyfikowano uczestników z powiatu szydłowieckiego. Wśród mężczyzn medale odebrali odpowiednio: Łukasz Leszczyński, Emil Kowalczyk i Maciej Nowakowski, natomiast z naszego regionu w wyścigu wzięła udział jedna zawodniczka, tj. Edyta Wietrak.
Info: Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko