W minioną niedzielę, 20 maja na terenie szydłowieckiego zamku odbyło się II Szydłowieckie Spotkanie z Żywą Historią. Organizatorem wydarzenia było Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

Podczas tego wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne przedstawiające postaci z najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku.

Rekonstruktorzy wystawili na wyspie zamkowej ekspozycję uzbrojenia, umundurowania oraz przedmiotów z okresu I i II wojny światowej oraz wojny w Wietnamie. W związku ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, na zamku nie mogło zabraknąć żołnierzy Legionów Piłsudskiego, jak również żołnierzy z Bitwy Warszawskiej, których przedstawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Na tegorocznym spotkaniu można też było zobaczyć żołnierzy polskich
z kampanii wrześniowej wraz z uzbrojeniem.

Partnerem tegorocznego spotkania było Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, które zaprezentowało wystawę oryginalnego uzbrojenia z okresu II wojny światowej, wśród którego było m.in. niemieckie działo 3.7 PAK oraz karabin maszynowy MG 34 stojący na podstawie przeciwlotniczej. Współczesnych żołnierzy polskich oraz żołnierzy sił zbrojnych NATO przedstawiała starachowicka grupa rekonstukcyjna „Sparta”. Ciekawostką tegorocznego Spotkania była możliwość zobaczenia żołnierzy z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Dla najmłodszych uczestników największą atrakcją był stojący przed wejściem na wyspę zamkową pojazd OSP Majdów „SKOT”, który służył niegdyś wojsku jako Średni Kołowy Transporter Opancerzony.

II Szydłowieckie Spotkanie z Żywą Historią cieszyło się dużym zainteresowaniem osób ze wszystkich grup wiekowych. Przez cały czas trwania imprezy wyspa zamkowa sukcesywnie zapełniała się zwiedzającymi. Podczas wydarzenia można było dotknąć eksponatów, nie zabrakło też wystrzałów z przeznaczonej do celów rekonstrukcyjnych broni oraz działa armatniego.

Organizatorzy serdecznie dziękują grupom rekonstrukcyjnym: 11 Pułkowi Piechoty (żołnierze polscy z kampanii wrześniowej), Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc (4 Pułk Piechoty Legionów Piłsudskiego), Grupie Bojowej Kielce (żołnierze niemieccy), Grupie„Sparta” Starachowice (żołnierze współcześni polscy i inni), Grupie „Guerra Civil” (żołnierze hiszpańskiej wojny domowej) za udział w imprezie, a także Restauracji Piwnica Szydłowiecka – Pulcinella, Cukierni Państwa Proczków, Wytwórni Wód Gazowanych i Niegazowanych DAN, OSP Majdów oraz Burmistrzowi Szydłowca – Arturowi Ludwowi za życzliwość i pomoc w organizacji Spotkania.

Słyszeliście w niedzielę huk armat i strzały z broni palnej? Było to II Szydłowieckie Spotkanie z Żywą Historią w…

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec 23 maja 2018

W minioną niedzielę, 20 maja na terenie szydłowieckiego zamku odbyło się II Szydłowieckie Spotkanie z Żywą Historią….

Opublikowany przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek 22 maja 2018

Tekst – Dominika Orman, Tomasz Jakubowski