Pełna sala Galerii „Kaplica Zamkowa” w szydłowieckim Zamku, podziwiała wyjątkową wystawę pt. „Kolorami pisanie imię Boga”. Autorem pięknych ikon jest ks. Stanisław Drąg. 

Większość osób była zachwycona kunsztem księdza – artysty. Praktycznie każda z ikon powodowała, że ludzkie oczy zatrzymywały się na niej choć na chwilę. Wśród gości przybyłych na otwarcie wystawy byli przyjaciele księdza Drąga, wielu duchownych, m.in bp Adam Odzimek, a także wielu mieszkańców Szydłowca.

Ks. Stanisław Drąg powiedział, że liczył ikony 750 egzemplarzy, potem przestał. Uważa jednak, że w ciągu 50 lat wykonał około 1500 ikon.

Ks. Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Po ukończeniu liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także brał udział w zajęciach z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego.

Przez kilkadziesiąt lat kapłaństwa ks. Stanisław związany był z Radomiem – był m.in. budowniczym kościoła pw. Świętej Jadwigi na Osiedlu Akademickim.

Spotkanie z liturgią cerkiewną w czasie studiów lubelskich spowodowało ogromne zainteresowanie pisaniem ikon. Pierwsze powstały w 1968 r. a więc prawie 50 lat temu. W 2001 r. ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 2006 została wydana jego książka pt. „Kolorami pisane Imię Boga”.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zobaczenia wystawy w Szydłowieckim Centrum Kultury „Zamek”.

FOTOREPORTAŻ: