Wiele osób podczas wszelkiego rodzaju wycieczek czy wydarzeń kulturowych chciałoby mieć pamiątkę z tego zdarzenia – najczęściej w formie zdjęcia. Obecnie, nie trzeba jednak posiadać drogiego aparatu, by cieszyć się zdjęciami w dobrej jakości, bo w zupełności wystarcza do tego nasz smartfon. Czym jednak powinien charakteryzować się aparat w smartfonie?

Jasność obiektywu w smartfonowym aparacie

Jedną z podstawowych cech aparatu w smartfonie stanowi jasność obiektywu. Odpowiada ona bowiem za jakość zdjęć wykonywanych w miejscach z niedostatecznym oświetleniem. Fotografie w pomieszczeniach czy te wykonywane wieczorem lub nawet w nocy, mogą wyglądać znacznie lepiej, gdy nasz obiektyw w naszym aparacie cechuje się wysoką jasnością. Jaką wartość powinien mieć omawiany parametr? Wszystko zależy od naszych potrzeb, ale standardem powoli stają się aparaty w smartfonach o jasności obiektywu f/1,8. Im niższa wartość tym lepiej – smartfon Huawei P20 posiada dwa tylne aparaty, z których każdy z nich może pochwalić się jasnością f/1,6.

Parametr ten można łatwo sprawdzić na stronie internetowej producenta, co nie zawsze jest taką oczywistą sprawą. Wiele dokładniejszych specyfikacji (jak prędkość zapisu i odczytu pamięci wewnętrznej telefonu) nie zawsze jest łatwo dostępna, przez co ciężko podjąć jednoznaczną decyzję o ewentualnym kupnie takiego telefonu. Dodatkową zaletą tego parametru jest możliwość bezpośredniego porównania go z innymi smartfonami. Szybko da nam to jasną odpowiedź, który z nich wybrać. Oczywiście wszystko zależy od naszego budżetu i potrzeb – może się bowiem okazać, że wcale nie jest nam potrzebny aż tak dokładny aparat, co znacznie wpłynie na cenę samego smartfona.

Ilość aparatów w smartfonie

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiło się zapotrzebowanie na telefony wyposażone w przedni aparat, które ułatwiają robienie autoportretów czy wideorozmowy. Cechują się one wysoką liczbą megapikseli i szybko stały się standardem na rynku. Coraz popularniejsze stało się też dodawanie drugiego, aparatu, który znajduje się się obok tego standardowego. Wykonane w ten sposób zdjęcie jest znacznie bardziej szczegółowe, a jego barwy są bogatsze. Wszystko dzięki technologii, która pozwala na wykonywanie dwóch zdjęć jednocześnie i późniejszym połączenie w je jedną, bardzo dokładą fotografię. Dzięki temu zbliża to aparaty w smartfonach do lustrzanek, a w konsekwencji czyni go narzędziem jeszcze bardziej wielofunkcyjnym.

Aparat w smartfonie i megapiksele

Dużą rolę w smartfonowych aparatach odgrywają megapiksele, które określają liczbę elementarnych punktów znajdujących się na matrycy takiego aparatu. Oczywiście im większa wartość tego parametru tym lepiej, ale warto pamiętać, że równie istotna jest też przekątna matrycy. Decyduje to bowiem o ilości światła padającego na pojedynczy piksel. Podobnie wygląda to z rozdzielczością i wielkością ekranu – film wyświetlany w wysokiej rozdzielczości, ale na małym ekranie będzie wyglądał gorzej, niż w przypadku oglądania go na tym większym. W aparatach można mieć dużą liczbę pikseli, ale warto pamiętać też o wielkości matrycy.