Koncert Joachima Mencela, utalentowanego aranżera muzyki wokalnej, cenionego pianisty i kompozytora, odbył się 20 października w Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. To był kolejny występ w ramach cyklu LIRA KORBOWA konteksty, zatytułowanego „W stronę ciszy”, który przyciągnął miłośników jazzu oraz tych, którzy chcieli poznać niezwykłe brzmienie instrumentu, jakim jest lira korbowa.

Sam Mencel, w towarzystwie solistki, przeniósł widownię w muzyczną podróż przez różne style muzyczne, w tym jazz i muzykę sakralną, wszystko to przy użyciu liry korbowej. Artysta wykonał również własne kompozycje. Joachim Mencel jest znany jako autor piosenek i aranżacji dla wybitnych artystów, takich jak Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, a także dla zespołów New Life’m i El Greco. Jego wyjątkowy wkład w te utwory uczynił je niezapomnianymi dla słuchaczy.

Dodatkowo, Mencel jest autorem kantaty jazzowej zatytułowanej „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, która w swojej niezwykłej mieszance jazzu i elementów muzyki klasycznej jest prawdziwym arcydziełem.

Unikalność koncert „W stronę ciszy” polegała także na wykorzystaniu liry korbowej, instrumentu rzadko spotykanego w jazzie. Joachim Mencel jest prekursorem wykonywania współczesnego jazzu na tym niezwykłym instrumencie, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym artystą.

Podczas koncertu Mencel korzystał z elektroniki, która pozwoliła mu na żywo tworzyć warstwę dźwiękową przed publicznością, np. rytm był wybijany na drewnianym korpusie liry i powtarzany za pomocą elektroniki.

Podczas koncertów w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu nie raz widownia miała okazję usłyszeć premierowe kompozycje. Również Joachim Mencel zaprezentował publiczności utwór, (jak sam przyznał) nad którym praca została ukończona dzień przed koncertem w Szydłowcu

Przedstawiamy premierę najnowszego utworu Joachima Mencela oraz inne fragmenty koncertu.