12 – 13 czerwca w OSP w Chronowie – Kolonii odbyła się terenowa akcja kastracji/sterylizacji psów i kotów wraz z zabiegiem czipowania, przeprowadzona przez zespół operacyjny Kastrobusa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Celestynowie.

Zabiegi te są najlepszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozmnażaniu się zwierząt. Dzięki zaangażowaniu lekarzy z Kastrobusa, wolontariuszy z Gminy Orońsko, sołtys Chronowa – Kolonii Dolnej, pracowników Urzędu Gminy w Orońsku, druhów OSP Chronów – Kolonia oraz mieszkańców z terenu Gminy Orońsko przeprowadzono 115 zabiegów kastracji wraz z czipowaniem zwierzaków – wysterylizowano 49 suczek, 37 kotek, wykastrowano 15 psów i 14 kotów.

Akcja została przeprowadzona dzięki środkom pochodzącym z budżetu Gminy Orońsko, dofinansowaniu TOZ w Celestynowie oraz dopłacie mieszkańców, których pupile uczestniczyły w akcji.

Była to jedna z pierwszych takich akcji przeprowadzonych na terenie Polski. Gmina Orońsko ma nadzieję, że Kastrobus będzie pojawiać się co roku.

info: Gmina Orońsko