Artystka jest pasjonatką muzyki tradycyjnej oraz uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna. Na co dzień pracuje w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.
Oprócz Katarzyny Zedel podczas koncertu wystąpi słynna harmonistka z Kamienia k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł oraz nauczycielka Katarzyny Zedel – Wiesława Gromadzka. Pani Wiesława to jedna z najaktywniejszych muzykantek swojego regionu, bardzo chętnie grywa na weselach i zabawach w całym kraju, kontynuując przy tym tradycje rodzinnej kapeli, założonej przez jej ojca, Stefana Kołazińskiego. Jest przy tym jedyną kobietą w swojej okolicy, która gra na harmonii pedałowej. Swoją pasję do muzyki przekazuje kolejnym pokoleniom – podczas koncertu na skrzypcach zagra również wnuczka pani Wiesławy, Monika.
Obu paniom towarzyszyć będzie sekcja rytmiczno-wokalna „Sekund Hand”, czyli Katarzyna Rosik i Marta Domachowska. Wspólnie muzykują od 2012 roku, a szczególnie związane są z tradycjami muzycznymi mikroregionu kajockiego (okolice Przystałowic Małych). Z pasją zajmują się muzyką tradycyjną, organizując warsztaty, koncerty, potańcówki i spotkania edukacyjne, m.in. w ramach projektu „Wędrowny Uniwersytet Tradycji”, w Wiejskich Klubach Tańca, na Forum Muzyki Tradycyjnej, w warszawskim Domu Tańca oraz w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Podczas koncertu zagra i zaśpiewa również Ewa Grochowska – związana m.in. z kapelą „Tęgie Chłopy” i zespołem „Warszawa Wschodnia”. Artystka prowadzi również badania poświęcone technikom wykonawczym i stylom śpiewu tradycyjnego w Europie środkowo-wschodniej, realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym. W latach 2001-13 była uczennicą skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych.
Wśród zaproszonych przez Katarzynę Zedel gości znalazła się też Katarzyna Tucholska. To inicjatorka i wykonawczyni niezwykłego projektu zbudowania nowoczesnej harmonii trzyrzędowej. Gra na harmonii trzyrzędowej i pedałowej, a jej nauczycielami byli Jan Adamczyk, Józef Łomża, Wiesława Gromadzka, Henryk Siwak. Od 2008 roku pracuje jako stroiciel akordeonów.
Zapraszamy na koncert w ramach „Muzycznej Sceny Tradycji” w niedzielę (9.10) w godz. 16.00-18.00.
Wejściówki można rezerwować pod adresem: Rckl@polskieradio.pl
fot. P. Baczewski/ Katarzyna Zedel pierwsza z lewej