Tuż przed południem na szydłowieckim Rynku Wielkim nastąpiło oficjalne otwarcie XI Kiermaszu Wielkanocnego. 

Na scenie razem zebrali się: burmistrz Andrzej Jarzyński, poseł na Sejm RP Zbigniew Kuźmiuk, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk i radni, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski oraz księża parafii Św.Zygmunta.

Burmistrz Andrzej Jarzyński mówił: (VIDEO)

Poseł Zbigniew Kuźmiuk dziękował za zaproszenie i cieszył się, że już po raz kolejny może uczestniczyć w tym pieknym święcie w Szydłowcu.

Następnie ksiądz dziekan Adam Radzimirski proboszcz szydłowieckiej parafii odmówił stosowne modlitwy oraz poświęcił palmy wielkanocne i pokarmy. Wikary Witold Witasek odśpiewał  natomiast ewangelię związaną z Niedzielą Palmową.

Po wszystkim sprzed Ratusza Miejskiego do kościoła pw. Św.Zygmunta wyruszyła procesja (VIDEO) na której czele „jechał” Jezus Chrystus na Osiołku a tuż za nim szli wierni zmierzający na Msze Świętą.

 

Dziś w kościele katolickim zamiast tzw. kazania odczytywana jest historia Męki Pańskiej w szydłowieckim kościele odczytali ją: ksiądz Krzysztof Nowosielski oraz dwóch ministrantów.

Ksiądz proboszcz Adam Radzimirski cieszył się, że wierni tak licznie przybyli na tak ważną uroczystość, zwracał uwagę że w Szydłowcu chcemy kultywować tak bogatą Polska tradycję. Na koniec przypomniał, że przed wiernymi najważniejszy tydzień w roku czyli tzw. Wielki Tydzień.

Podczas uroczystej sumy atrakcją był występ jak zawsze rewelacyjnego Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” pod kierownictwem Danuty Klepaczewskiej. (VIDEO)

Po Mszy wielu ruszyło na rynek podziwiać piękne rękodzieła. Na szczęście po godzinie 13.oo nad Szydłowcem pojawiło się słońce, które choć trochę rozgrzewało w ten mroźny dzień. 

Podczas trwania kiermaszu wystąpiło wiele lokalnych kapel ludowych w tradycyjnym repertuarze. Wystawcy chwalili się swoimi obrazami, koszami wiklinowymi, swoiskimi wypiekami czy swoiskim smalcem, pięknymi pisankami czy zbiorami przypraw, choć to i tak nie wszystko. 

 

Z pewnością szkoda, że pogoda nie do końca zachęcała do wyjścia z domu i spacerowania w tym dniu po Szydłowcu. Mimo wszystko mieszkańcy dopisali i choć wystawców było mniej niż w innych latach to i tak był to bardzo kolorowy XI Kiermasz Wielkanocny

{phocagallery view=category|categoryid=162|limitstart=0|limitcount=34}

patronat medialny: www.naszszydlowiec.pl