Za ten trudny, ale jakże ważny temat zabrało się Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”, a głównym pomysłodawcą projektu jest Inga Pytka – Sobutka, prezeska stowarzyszenia.

Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory. Celem projektu jest edukacja prozdrowotna dzieci i rodziców oraz rozwój kompetencji kadry w przedszkolach i szkołach, a co za tym idzie poszerzenie świadomości w zakresie naturalnego odżywiania.

Zorganizujemy spotkanie z ekspertem zdrowego żywienia, dietetykiem dla wychowawców i osób zainteresowanych, oraz praktyczne warsztaty kulinarne dla intendentek/tów i osób pracujących w kuchni. Będą także warsztaty plastyczne dla dzieci w przedszkolach i szkołach, gdzie dzieci realizować będą zadania, które bawiąc będą przekazywać treści ściśle związane ze zdrowym odżywianiem. Jadłospisy placówek zostaną poddane weryfikacji drogą mailową przez dietetyka – mówią organizatorzy projektu. 

Dzień podsumowujący akcję, będzie fetą na rzecz zdrowego żywienia. Wezmą w niej udział prócz pracowników placówek, również dzieci i ich rodzice. Będzie wspólna zabawa, której tematyka ściśle związana będzie z wiedzą na temat zdrowego żywienia. Przy tej okazji odbędzie się także specyficzne szkolenie dla rodziców, polegające na przekazywaniu wiedzy, z wyżej wymienionego tematu.

Rodziców zaprosimy również na spotkanie/konferencję, mając na celu wykazanie odpowiedzialności jaka na nich spoczywa, a dzieci do zabawy i warsztatów kulinarnych z osobami związanymi w ogólnopolską akcją Zdrowy Przedszkolak – mówi Inga Pytka – Sobutka.

Magnesem przyciągającym rodziców na imprezę ma być znana m.in. z serialu „Rodzina Zastępcza”, aktorka Monika Mrozowska, propagująca zdrowy styl życia.

Rozważając problem złych nawyków żywieniowych dzieci, warto podkreślić, że w grupie łatwiej przełamują one bariery w spożywaniu nowych produktów. Obserwując rówieśników, potrafią sięgnąć nawet po produkty nielubiane. Dlatego zostaną też zorganizowane warsztaty plastyczne dla dzieci w poszczególnych przedszkolach i szkołach, gdzie za pomocą plastyczno – kulinarnych eksperymentów, skomponują swoje pierwsze w życiu zdrowe przekąski.

Wstępny harmonogram działań:

22.09.2014r. spotkanie dla pracowników placówek (dyrektorzy/-rki, wychowawcy/-czynie, intendenci/-tki, osoby gotujące i inni) z ekspertką p. Katarzyną Tyczyńską w auli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

09.09.2014r. – 16.09.2014r. Weryfikacja jadłospisów poszczególnych placówek przez p. Emilię Lorenc

22.09.2014r. – 17.10.2014r. Warsztaty kulinarne w poszczególnych placówkach z p. Katarzyną Tyczyńską

09.09.2014r – 17.10.2014r. Warsztaty plastyczne dla dzieci w poszczególnych placówkach z p. Martą Łabęcką

Październik/listopad – spotkanie/konferencja/zabawa podsumowująca projekt w auli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Udział gościa specjalnego.

Nasze ekspertki:

Katarzyna Tyczyńska doradca żywieniowy, dietoterapeuta TCM. moderator Programu ZdrowyPrzedszkolak.org Prowadzi warsztaty kulinarne, wykłady, grupy wsparcia oraz doradza klientom indywidualnie. Założyła Bio Diet Care (biodietcare.pl), aby wspierać innych w procesie zmiany nawyków żywieniowych bo to dzięki takiej zmianie, którą przetestowała w swoim życiu udało jej się zapanować nad własną chorobą. Wierzy, że zrozumienie praw natury, cykliczności w przyrodzie oraz powrót do naturalnych metod uzdrawiania i odżywiania jest skutecznym i prostym sposobem na odzyskanie zdrowia i harmonii w codziennym życiu. W swej praktyce łączy najnowszą wiedzę z zakresu nauk o odżywianiu z dietetyką Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Prywatnie mama bliźniąt Marysi i Tadzia głęboko zaangażowana w poprawę jakości odżywiania dzieci w przedszkolach.

Emilia Lorenc, Dietetyk, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny. Łącząc starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej w praktyce pomaga pacjentom pielęgnować i utrzymać zdrowie (wraz z mężem, lekarzem Markiem). Dodatkowo organizują i prowadzą spotkania z myślą o dzieciach, młodzieży, rodzicach, upowszechniając zdrowie oraz życie w zgodzie z przyrodą. Prywatnie mama w radosnej rodzinie z trójką dzieci. Wykształcenie: Wydział Farmaceutyczny Oddział Analityki Medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Studia Podyplomowe z Biologii Molekularnej Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Studia Podyplomowe z Poradnictwa Żywieniowego i Dietetycznego Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Marta Łabęcka, prowadząca warsztaty plastyczne- artysta plastyk, uczestniczka wystaw malarskich w kraju i za granicą, nauczycielka wiedzy o kulturze w liceum ogólnokształcącym, doświadczona animatorka zajęć plastycznych dla najmłodszych. Mama synka, który wkrótce przekroczy progi przedszkola.

Inga Pytka – Sobutka – autorka i koordynatorka projektu, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT

Organizator: Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT

Partnerzy: Zdrowy Przedeszkolak.org, Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Szydłowcu, Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Szydłowcu, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu

Patronat medialny: Portal internetowy naszszydlowiec.pl i  Gazeta Wyborcza

Matronat: Fundacja MaMa

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

ZP-logo-kwadrat-jasny

logo projektoriatu

FIO MPiPS logo1