10 czerwca na zamku w Szydłowcu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych odbył się koncert „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Podhale & Wielkopolska” w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Organizatorem tego wydarzenia było Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu we współpracy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na scenie wystąpiły dwie kapele:

  • Majerczyków z małopolski
  • Dudziarzy wielkopolskich Romualda Jędraszaka

Widownia mogła wysłuchać muzyki pochodzącej z dwóch różnych regionów Polski, a na sam koniec w podsumowaniu koncertu usłyszeć obydwie kapele grające razem, pokazujące jak świetnie potrafią ze sobą „dialogować”.

Występy obydwóch zespołów zdecydowanie się od siebie różniły. Kapela z małopolski zapewniła dużo energii, śpiewów i tańców, a dudziarze wielkopolscy w nieco stonowanych utworach, ale także weselnych, opowiedzieli dużo historii związanej z instrumentami, ale i samymi dudziarzami.

Kolejne tego rodzaju wydarzenia przewidziane są na wrzesień/październik.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia naszej wideorelacji z koncertu oraz wysłuchania wypowiedzi dyrektor muzeum Anety Oborny.