4 września w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbył się wernisaż artystki światowego formatu – Ursuli von Rydingsvard, który rozpoczyna wystawę jej twórczości pod tytułem „Tylko Sztuka”.

W przestrzeni parkowej CRP w Orońsku przed Pałacem Józefa Brandta, gdzie odbyła się część oficjalna, licznie zgromadzili się goście z całej Polski, jak również spoza jej granic. Wiele ciepłych słów i podziękowań płynęło z ust dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej, prof. Macieja Aleksandrowicza w stronę autorki wystawianych dzieł podczas jej powitania.

Wśród gości których również powitał dyrektor CRP w Orońsku byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także przedstawiciele narodowych instytucji kultury w tym Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, obejmuje dwanaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego, jedną ze zwierzęcych jelit i jedną z żywicy poliuretanowej, jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z przedmiotów gotowych.

Wystawa Ursuli von Rydingsvard, mieszkającej i tworzącej w Nowym Jorku, prezentowana jest polskiej publiczności w trzech miejscach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym w Krakowie i Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jej współorganizatorami są Studio Ursuli von Rydingsvard w Nowym Jorku i Galeria Lelong. Wystawa stanowi reprezentatywny przekrój twórczości autorki, urodzonej w roku 1942 i posiadającej polskie korzenie.

Rzeźby są prezentowane w Orońsku w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galerii Oranżeria i przestrzeni parkowej. Kuratorką wystawy jest Eulalia Domanowska. Wystawa będzie dostępna w Centrum Rzeźby Polskiej do 17 października bieżącego roku.

Zachęcamy wszystkie osoby, które jeszcze nie wzięły udziału w tym dużym wydarzeniu kulturalnym do odwiedzenia Centrum Rzeźby Polskiej i obejrzenia dzieł Ursuli von Rydingsvard.

info : SOiRGO