Wśród ponad 120 pokazanych eksponatów na wystawie znalazły się portrety królów, ich małżonek oraz dzieci w przedstawieniach malarskich, graficznych, w przedmiotach sztuki użytkowej z okresu ich panowania , jak medale królewskie i wyroby biżuteryjne rozdawane w formie prezentów, świadcząc o królewskiej łaskawości. Wzrok zwiedzających wystawę przyciągały XVII i XVIII wieczne, okazałe portrety Michała Korybuta Wiśniowieckiego i jego małżonki – Eleonory Marii, czy Marii Leszczyńskiej, małżonki króla Francji Ludwika XV. Uwagę budziły miniatury, przykłady augsburskiego złotnictwa, barwna rolka sztokholmska (kopia) przedstawiająca wjazd orszaku ślubnego Zygmunta III i jego drugiej żony Konstancji do Krakowa, niegdyś zdobiący salę tronową fragment XVIII-wiecznego zegara rotacyjnego, fotel tronowy z 1796 wykonany w pracowni Szymona Bogumiła Zuga.
Otwarcie wystawy uświetnił koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Arte dei Suonatori. Artyści: Aureliusz Goliński (skrzypce), Bolette Roed (flet prosty) i Małgorzata Sarbak (klawesyn) zaprezentowali mistrzowskie wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha, między innymi Sonat c-moll i h- moll na skrzypce i klawesyn. Z aplauzem słuchaczy spotkało się wykonanie przez Dunkę Bolette Roed Partity E-dur w oryginalnej aranżacji na flet prosty. Klawesyn realizujący fundament harmoniczny barokowych utworów muzycznych specjalnie na okazję koncertu w Szydłowcu został sprowadzony w Warszawy. Duńska flecistka nie kryła zachwytu nad Zamkiem Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz barokowym obrazem Koncert w parku z muzealnej kolekcji zdobiący Sale Kominkową zamku. Szydłowiecka publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami oraz owacją na stojąco.
Otwarcie wystawy zaszczycili m.in.: dyrektor instytucji będącej współorganizatorem wystawy – Zamku Królewskiego Warszawie, dr hab. Przemysław Mrozowski; starosta powiatu szydłowieckiego Włodzimierz Górlicki, burmistrz miasta Szydłowca Artur Ludew. Wśród licznych gości przybyłych na uroczystość znaleźli się także miłośnicy sztuki i sympatycy szydłowieckiego muzeum m.in. z Warszawy, Kielc, Radomia i Krakowa.
Wystawa: W blasku królewskiego wizerunku
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – zamek w Szydłowcu
Autor scenariusza, kurator: Danuta Szewczyk-Prokurat (Zamek Królewski w Warszawie) Aranżacja plastyczna: Grzegorz Knap
Wystawa czynna do końca lipca 2017 roku.
TUTAJ zobacz videorelację z otwarcia wystawy