Uczniowie klas Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie Kucharz uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W tak wyjątkowym i niezwykłym miejscu młodzież z ogromnym zaangażowaniem przygotowała potrawy kuchni staropolskiej, wykorzystując zioła własnoręcznie zebrane w ogrodach pałacu.

W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość odtworzenia potraw według przepisów z pierwszej polskiej książki kulinarnej z 1682 roku „Compendium Ferculorum, albo zebranie potraw” Stanisława Czernieckiego.

Wstępem do wydarzenia kulinarnego było wprowadzenie uczestników w tematykę staropolskiej kuchni oraz produktów i przypraw wykorzystywanych w dawnych czasach.

Następnie młodzież spacerowała w ogrodach Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, gdzie wyszukiwała i zbierała zioła, które były niezbędne do przygotowania dań. Barszczyk szczawiowy z jajkiem smażonym, figatelle jaglane/ryba żółto po królewsku/warzywa oraz kaliszany z rabarbarem ziołowym – to potrawy, jakie uczniowie przygotowali pod czujnym okiem szefów kuchni oraz edukatorów kulinarnych.

Na zakończenie kulinarnej przygody była uczta, podczas której młodzi adepci sztuki kulinarnej rozsmakowali się w przygotowanych przez siebie potrawach.

W czasie warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w dziedzinie historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Po raz kolejny przekonali się, że gotowanie jest sztuką, a kucharz może być artystą, tak jak był nim Stanisław Czerniecki na dworze Lubomirskich w Wiśniczu.

Po intensywnej pracy w kuchni, młodzież relaksowała się we wnętrzach pałacu przekonując się, że umiejętność wnikliwej obserwacji stanowi klucz do odczytania symbolicznych i alegorycznych znaczeń. Analizując wybrane dzieła sztuki, dowiedziała się, co król Jan III Sobieski i kolejni właściciele pałacu chcieli przekazać kolejnym pokoleniom.

Warsztaty kulinarne odbyły się w ramach projektu „Kuchnia pachnąca ziołami” realizowanego przez uczniów klas żywieniowych Zespołu Szkół im. KOP.

Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Szydłowieckiego.

   

Info i foto Powiat Szydłowiecki