W okresie dziesięciu miesięcy bieżącego roku, na terenie powiatu szydłowieckiego zaistniało 30 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 9 uczestników ruchu drogowego, a 29 zostało rannych. W tym okresie odnotowano 204 kolizje.

Do największej liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, dochodzi na drogach krajowych i wojewódzkich, poza obszarem zabudowanym, gdzie natężenie ruchu jest duże, występują długie, proste odcinki dróg, prędkość przemieszczanych pojazdów jest duża, a styl jazdy agresywny i bardzo dynamiczny.

Według Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013 – 2020 okolicznościami sprzyjającymi szczególnie wysokiemu ryzyku niebezpiecznych zachowań kierujących pojazdami w ruchu drogowym w Polsce są między innymi agresywny styl jazdy i brawura. Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców należą:

– nieudzielenie pierwszeństwa,

– niezachowanie bezpiecznej odległości,

– niezachowanie ostrożności przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych,

– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,

– przejazd na czerwonym świetle,

– nieprawidłowe wyprzedzanie ( w tym „na trzeciego”)

W czasie tego weekendu obowiązywać będą również czasowe zakazy ruchu pojazdów o masie powyżej 12 ton

– w dniu 10.11. w godz. 18:00- 22:00

– w dniu 11.11 w godz. 8:00 – 22:00  

Apelujemy do kierujących pojazdami ciężarowymi, których te zakazy nie będą obowiązywały o bezpieczną jazdę oraz przestrzeganie czasu pracy.

W czasie trwania długiego weekendu będą prowadzone działania „Pirat STOP” oraz działania „STOP –Trzeźwość”

Na drogach powiatu szydłowieckiego pojawi się więcej funkcjonariuszy, którzy będą kontrolowali prędkość kierujących, będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi.

PAMIĘTAJMY, że  bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od  nas samych, dlatego apelujemy o rozwagę do wszystkich uczestników ruchu drogowego, o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, o noszenie elementów odblaskowych, a kierowcom  przypominamy by nie wsiadali za kółko  pod wpływem alkoholu.

sierż. Marlena Skórkiewicz