{phocagallery view=category|categoryid=189|limitstart=0|limitcount=15|imageordering=5}

O godz. 11.30 po dzwonku na lekcję wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ustawili się na placu szkolnym przy głównym wejściu. Tę część spotkania poprowadził Maciej Kapturski – nauczyciel wychowania fizycznego. Następnie Henryk Baniak przypomniał uczestnikom cel akcji – wspólne świętowanie patriotycznych rocznic majowych przypadających: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, 8 maja – rocznica zwycięstwa nad faszyzmem.

Akcja została zorganizowana w ramach Majówki z Polską – akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pod hasłem „My, biało-czerwoni”.

Następnie Maciej Kapturski nauczył uczniów wspólnego skandowania hasła „My, biało-czerwoni”. Uczniowie głośno i chętnie skandowali hasło, jak się później okazało również podczas przemarszu przez miasto. Wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia i filmy. Nagłośnienie przygotował i robił również zdjęcia Tomasz Bialik – nauczyciel informatyki.

Po zakończeniu zdjęć wszystkie klasy przemaszerowały przez miasto. Maciej Kapturski zabezpieczał przemarsz samochodem, aby pomóc uczniom w razie potrzeby. Marzena Czarnecka – nauczyciel wychowania fizycznego poprowadziła pochód dookoła szydłowieckiego zamku na Rynek Wielki, gdzie na uczestników oczekiwał Burmistrz Miasta Andrzej Jarzyński wraz z Sekretarzem Gminy Dorotą Kubiś.

Po powitaniu z dyrekcją szkoły, uczniami i nauczycielami Burmistrz Miasta wyraził swoją aprobatę i zadowolenie z takiej formy obchodzenia majowych świąt przez naszą szkołę. Wspólnym zdjęciom nie było końca.

Po zakończeniu spotkania uczniowie w zorganizowanym pochodzie – od klas najmłodszych do najstarszych – przeszli ulicami miasta do szkoły, skandując hasło „My, biało-czerwoni”.

Zainteresowani mieszkańcy informowani byli o celu akcji podczas przemarszu.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie zmotoryzowanemu patrolowi Policji z Szydłowca. Policjanci przez cały czas czuwali nad uczestnikami przemarszu, pomagając i ułatwiając przejścia przez skrzyżowania.

To była kolejna ciekawa akcja związana z obchodami patriotycznych majowych świąt w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. W latach ubiegłych były to np.: flash mob „Z hymnem w sercu” czy „Ludzie – flagi”.

tekst: Henryk Baniak – ZS im. Jana Pawła II

foto: Henryk Baniak i www.naszszydlowiec.pl