Szydłowiec jest „stolicą” powiatu w którego skład wchodzą również gminy: Chlewiska, Orońsko, Mirów i Jastrząb.

Niestety w samym Szydłowcu władze samorządowe gminy Szydłowiec i powiatu szydłowieckiego nie darzą się łagodnie mówiąc sympatią.

 

Jednym z powodów może być to, że obecny starosta szydłowiecki i burmistrz Szydłowca trzykrotnie z rzędu mierzyli się w wyborach na to drugie stanowisko. Trzykrotnie lepszy od Włodzimierza Górlickiego okazał się Andrzej Jarzyński.

Dwie najważniejsze osoby w Szydłowcu, a mieszkańcy widzą bardziej wrogość niż chęć współpracy.

W gminie krytykują inwestycje powiatowe, w powiecie nie zgadzają się ze sposobem wydawania pieniędzy w gminie.

Jeżeli chodzi o bezrobocie, które ostatnimi czasy spędza mieszkańcom sen z powiek – obie instytucje w tej sprawie przerzucają się odpowiedzialnością.

 

W mailach od mieszkańców da się zauważyć frustrację takim stanem rzeczy, ponieważ nie rozumieją oni całej sytuacji.. Nie mogą zrozumieć, że powiat i gmina nie potrafią działać w interesie miasta ,które powinno być dla nich najważniejsze. Niektórzy zarzucają samorządowcom chęć zaspokajania własnych potrzeb, kosztem potrzeb Szydłowca i jego mieszkańców.

 

Faktycznie gołym okiem da się zauważyć, że coś nie gra. Nie gra jednak od wielu lat.

Zbliżają się  wybory, które już w następnym roku, dlatego ludzie martwią się co będzie dalej, ponieważ kadencja powiatu przebiega głównie pod dyktando drogowych inwestycji poza Szydłowcem, a kadencja w gminie na realizacji projektu kluczowego.

 

Gmina ma dziś dużo większe problemy i dużo większą odpowiedzialność. Chodzą słuchy, że przez problemy z długiem wobec wspólnot mieszkaniowych gmina wpadnie w ogromne tarapaty finansowe, a przez realizację renowacji zabytków grozi gminie nawet bankructwo. 

W powiecie też nie jest za wesoło, jak roznoszą po Szydłowcu pracownicy starostwa wśród czołowych powiatowych samorządców tworzą się dwa obozy.

Ile w tym wszystkim prawdy z pewnością niebawem się okaże ?

 

Odpowiedzią będą zbliżające się wybory, które pokażą czy mieszkańcy szumią jako jednostki czy całe miasto ma już dosyć nieudolnych władz, które wspólnie ponoszą odpowiedzialność za to, że Szydłowiec jest dziś stolicą…polskiego bezrobocia.

 

artykuł na podstawie reakcji czytelników

foto. widok na ulicę Radomską, zdjęcie zrobione z wieży ratuszowej