W czwartek 14 września w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przyznanych w XVII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, wydawnictwa i plakatu muzealnego 2023 roku ubiegało się 130 projektów z całego Mazowsza.

Na uroczystą galę zjechali się muzealnicy z całego województwa. Nagrody wręczyli Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Jadwiga Zakrzewska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało III nagrodę w kategorii „Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea” ex aequo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagrodę odebrała dyrektor muzeum dr Aneta Oborny, autorka koncepcji nagrodzonej wystawy stałej pt.: „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli” oraz Adam Miernik z Działu Zbiorów Historycznych i Sztuki.

Jest to 14. nagroda, którą w tym prestiżowym konkursie otrzymało szydłowieckie muzeum.
Do tej pory łącznie z nagrodami ogólnopolskimi (Sybilla, Nagroda im. O. Kolberga, Fonogram Źródeł) Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobyło 18 nagród, w tym 17 nagród od 2012 roku.

Wystawę „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, można obejrzeć w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, w najstarszych komnatach Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Info i foto: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu