Zdarza się, że w naszym życiu pojawiają się trudne sytuacje, z którymi nie potrafimy poradzić sobie samodzielnie. Konieczne jest wtedy wsparcie innych osób, a także pomoc specjalistów. W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa?

Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i lękiem

W życiu często odczuwany stres. W niektórych sytuacjach stres działa na nas motywująco i mobilizująco. Stres odczuwamy przed ważnym egzaminem, rozmową o pracę, wizytą u lekarza. Zdarza się jednak, że stresu nie udaje się już kontrolować i znacząco wpływa on na pogorszenie jakości naszego życia i zdrowia. Objawami stresu mogą być problemy żołądkowe, brak apetytu, zmęczenie, bóle głowy i rozdrażnienie. W takich sytuacjach warto udać się do psychologa. Przewlekły stres może zrujnować zdrowie fizyczne oraz doprowadzić do depresji. Depresja może być wywołana różnymi czynnikami, jednak za każdym razem walką z nią powinni się zająć specjaliści z zakresu psychologii i psychoterapii.

Lęk to przypadłość dotyczące wielu osób. Nieraz ma związek z zamartwianiem się – może być to np. obawa o utratę partnera, zdrowie, dzieci itp. Lęk może także przyjmować formę napadów paniki oraz fobii społecznych. W niektórych przypadkach lęk może powodować problemy z zaangażowaniem się jakiekolwiek relacje. Długotrwałe odczuwanie lęku, bez możliwości odprężenia się i zrelaksowania, prowadzi często do poważniejszych zaburzeń i problemów zdrowotnych. Psycholog Warszawa stara się pomóc w radzeniu sobie z problemem lęku, poprzez szukanie jego źródeł oraz poprzez pokazywanie pacjentowi sposobów, jak można ten stan pokonać. 

Nałogi i uzależnienia

Do najczęściej spotykanych nałogów można zaliczyć alkoholizm, palenie papierosów, lekomanię i narkomanię. Nadmierne używanie alkoholu lub innych środków odurzających może prowadzić do zaniedbywania obowiązków w pracy, wycofywania się z bliskich relacji, zaburzenia funkcjonowania rodziny. Osoby uzależnione zwykle koncentrują się na czynnościach, które zapewniają im nieprzerwany dostęp do alkoholu lub narkotyków, zaniedbując w ten sposób swoje obowiązki. Nałogi prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych i sieją spustoszenie w organizmie osoby uzależnionej.

Profesjonalna pomoc psychologa, np. poprzez zastosowanie psychoterapii, może pomóc pacjentowi lepiej zrozumieć problem uzależnienia oraz znaleźć motywację do wytrwania w abstynencji. Pomoc specjalisty potrzebna jest także osobom, których partner lub inna bliska im osoba jest uzależniona od alkoholu, czy też innych specyfików.

Pomoc psychologa w przypadku problemów w związkach

Współczesna psychologia oferuje także pomoc dla osób, które mają trudności w relacjach interpersonalnych, odczuwają lęk przed samotnością lub toksycznym związkiem, mają trudności ze zbudowaniem trwałych relacji z partnerem. Psycholog prowadzi także terapię dla par w kryzysie.

Pomoc psychologa dla osób w związku polega na opracowywaniu metod lepszej komunikacji, przezwyciężaniu problemów oraz wzajemnym zrozumieniu potrzeb przez partnerów. Psychoterapia dla par pomaga przezwyciężyć kryzys w związku poprzez zrozumienie jego źródeł oraz wypracowanie metod łagodzenia problemów.