W niedzielę 10 grudnia 2017 roku Ludowy Zespól Sportowy „Kordian” z Bliżyna uroczyście obchodził 36-lecie działalności.

Przy tej okazji wielu miejscowych działaczy sportowych otrzymało pamiątkowe medale i odznaczenia od Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Kielcach, które wręczyli jej przedstawiciele. Miło, że wśród odznaczonych znalazł się Marian Frąk z Szydłowca. Uhonorowano go za wkład pracy na rzecz rozwoju sportu szachowego i warcabowego w regionie Odznaką Zasłużonego Działacza LZS, którą przyznaje się za położone zasługi dla rozwoju sportu i turystyki na wsi i w małych miastach.

Z okazji jubileuszu odbyły się również turnieje,  szachowy i warcabowy (warcaby 100-polowe). W zawodach uczestniczyli nasi szydłowieccy zawodnicy. Szachistów reprezentowali: Dariusz Żurek z gm. Chlewiska, Marian Frąk z Szydłowca i 9-letni juniorzy Szymon Żurek z gm. Chlewiska oraz Michał Orlicki z gm. Jastrząb (uczeń PSP nr 1  w Szydłowcu). Natomiast naszymi  warcabistami byli : Sławomir Bednarczyk  i Michał Kojara (obaj z gm. Jastrząb), Piotr Podsiębierski z gm. Chlewiska i Małgorzata Ruzik  z Szydłowca. Szydłowiecka grupa była integracyjna, w drużynie wystąpiło, co cenne, troje niepełnosprawnych. Życiowy wynik osiągnął nasz warcabista Sławomir Bednarczyk, który wygrał wszystkie swoje partie uzyskując 20 pkt. na 20 możliwych! W walce o 1 miejsce pokonał bardzo silnych konkurentów Jarosława Żwirko z Pińczowa – 17 pkt. -2 miejsce oraz Jerzego Ołownia z Bliżyna 16 pkt. – 3 miejsce. Najlepszym z niepełnosprawnych naszych zawodników był Michał Kojara – 5 pkt- 9 miejsce.

W turnieju szachowym wystąpiła dość liczna grupa 34 szachistów z regionu, w tym 10 juniorów, 5 zawodniczek. Grał tu mistrz FIDE z Kielc Leszek Bakalarz oraz Wojciech Urban (również z Kielc )- I kat szachowa, którzy w takiej kolejności uplasowali się na dwóch pierwszych miejscach. Trzecie miejsce zajął Włodzimierz Grabowski z Końskich. Świetny wynik uzyskał nasz zawodnik Dariusz Żurek – wysokie 5 miejsce – 6 pkt. (5 zwycięstw, 2 remisy i 2 porażki w 9 partiach). Należy podkreślić że uzyskał on cenne remisy z obydwoma najlepszymi zawodnikami Bakalarzem i Urbanem, a do zajęcia 3 miejsca zabrakło mu zaledwie 0,5 pkt. Drugi z naszych seniorów szachowych Marian Frąk uzyskał 5 pkt. zajmując dobre 13 miejsce w turnieju. Występ naszych juniorów okazał się w tym turnieju wymarzonym. Szymon Żurek zajął 1 miejsce w kat. juniorów – 5 pkt. – 14 miejsce w kat. open a Michał Orlicki 2 miejsce w kat. juniorów – 4,5 pkt. – 17 miejsce w kat. open. Obaj otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Najlepszą juniorką została Gabryjelska Krajewska – 4 pkt., 3 miejsce w kat. juniorów i 20 miejsce w kat. open. Turniej szachowy sędziował Łukasz Łukomski – sędzia II klasy z Bliżyna, prezes LZS „Kordian” Bliżyn, prowadzący również szkółkę szachową „Debiut”.

Podczas uroczystości i zawodów panowała przyjemna, sportowa atmosfera, gra fair play a uczestników poczęstowano gorącym posiłkiem, słodyczami i napojami. W sumie w obydwu turniejach wystąpiło 45 zawodników.

   Informuje: Zarząd KSz. „Wieża” Szydłowiec