Poniżej przedstawiamy Wam pełną treść listu od Mieszkańca. Dlaczego? Ano dlatego, że nie sposób się z tym listem nie zgodzić, ale o tym przekonajcie się sami. Pod listem, krótkiej odpowiedzi udzielił Marcin Banaszczyka. 

Szanowny Panie Redaktorze! 8 grudnia poruszył Pan temat świątecznego wystroju naszego Rynku. Pojawił się pod nim komentarz, że nasz pięknie odrestaurowany kilka lat temu Rynek Wielki z roku na rok jest coraz gorzej strojony. Zwracam się do Pana, jako osoby, która dba o rozgłos naszego małego miasteczka, porusza sprawy bardzo istotne dla każdego mieszkańca – o interwencję u władz miejskich i powiatowych. Może warto zaczerpnąć inspiracji od innych włodarzy z miast, nie tak odległych od Szydłowca?Ile, w ostatnim czasie mówi się i pisze o pięknie wystrojonym Radomiu z tunelem świetlnym, o pięknie przybranej ulicy Sienkiewicza w Kielcach ze świetlnym tronem, czy choinką na Rynku, również o świąteczny wystrój okolic Dworca PKP i głównych ulic zadbały władze pobliskiego Skarżyska – Kamiennej. Takie atrakcje przyciągają zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, tym samym promują miasta (choćby dzięki rozgłośnią radiowym Kielc, Radomia, których mieszkańcy Szydłowca często słuchają). Jako mieszkaniec Miasta i Gminy Szyłowiec nie oczekuję, żeby na Rynku powstał tunel świetlny, bogato strojona sztuczna choinka (ponieważ mam świadomość, że Miasto ma inne, pilniejsze potrzeby), ale pragnę, żeby obok historii naszego Miasta: pięknego Ratusza, zabytkowego Kościoła św. Zygmunta pojawiły się ozdoby, które wyciągną mieszkańców na wieczorowe spacery. Do tej pory, jak można zauważyć szydłowiecki rynek nie zachęca do spacerów w późno – jesienne, czy zimowe popołudnia. Obok Ratusza stoi sobie żałośnie choinka – żywa, taka nasza szydłowiecka tradycja, którą jakby za karę ktoś niedbale wystroił lampkami. Fakt ten nie przeszkadza, ani przedstawicielom Gmin, ani Powiatu. Pojawiają się głosy, że na latarnie postawione w trakcie odnowy Rynku nie można zakładać świątecznych ozdób – przecież my mamy „stare” latarnie np. przy ulicy Kościuszki, na osiedlach Wschód i Kolejowa, w ulicach reprezentacyjnych – dojazdowych do Rynku Wielkieg: Kilińskiego, Kielecka, Zakościelna, Kąpielowa. Może warto, choć troszkę przygotować Miasto na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Choinka, stojąca obok Ratusza wieczorem bardziej odraża niż przyciąga. Świetną inicjatywą jest zapraszanie przez Burmistrza dzieci do strojenia choinki, puszczanie kolęd w Święta, lecz to nie jest wszystko. Warto zadbać o estetyczny ubiór naszej wizytówki – Rynku z tak bogatą historią. 

Panie Redaktorze, bardzo proszę o pomoc i interwencję. Promujmy nasze piękne miasto z tradycjami, zabytkami i zachęcajmy potencjalnych turystów do odwiedzania Szydłowca. Staranny, estetyczny i przemyślany wystrój miasta, a w szczególności Rynku w czasie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia na pewno nam pomoże. Pokażmy piękny, radosny Szydłowiec, a nie smętny, ciemny Rynek ze smutną choinką. 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składam Panu Redaktorowi serdeczne życzenia świąteczne, a w zbliżającym się Nowym 2017 Roku, życzę Panu niegasnącego zapału poszukiwania prawdy i dobra oraz satysfakcji z obiektywnego przedstawiania tych wartości i sił do dalszej pracy dla dobra Szydłowca. Naszego Szydłowca!

Mieszkaniec Miasta Szydłowiec

—————————————————————————————————————————————-

Szanowny Mieszkańcu Miasta Szydłowca, bardzo dziękuję za list. Chciałbym zaznaczyć, że całkowicie zgadzam się z jego treścią. Nasze miasto powinno w świątecznym czasie wyglądać najpiękniej jak się da, Rynek powinien świecić się już z daleka, a główne ulice miasta powinny okalać gustownie zawieszone na lampach czy słupach światełka. Póki co jest smutno, smętnie i w ogóle … słabo. 

Pod zdjęciami szydłowieckiej choinki zrobiła się burza, mieszkańcy nie zgadzali się z tak beznadziejnym udekorowaniem Rynku. Podobnie jak mieszkańcy liczę na to, że osoby odpowiedzialne, a w szczególności Pan burmistrz opamiętają się i pokażą miasto z jak najlepszej strony. 

Dziś kiedy internet i media społeczne są wszechobecne piękny wystrój Szydłowca byłby świetnym chwytem marketingowym. Dlaczego ktoś zapyta? Ano dlatego, że do Szydłowca na czas świąt Bożego Narodzenia przyjadą ludzie z całego kraju, Europy i Świata, na swoich facebookach posiadający wielu znajomych, którzy o Szydłowcu jeszcze nie słyszeli. Jedno zdjęcie przy pięknej choince, foto leci na Facebooka, sypią się lajki, a ludzie dowiadują się o Szydłowcu. Proste, a nawet bardzo proste. Dla niektórych widocznie za trudne. Przy obecnym wystroju nikt nawet nie przystanie, co zresztą widać po komentarzach naszych mieszkańców. 

Jeszcze raz dziękuję za list i również przesyłam najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Niech się wiedzie. W szczególności naszemu Miastu, nikt z nas nie chce patrzeć jak Szydłowiec się…

Pozdrawiam Marcin Banaszczyk