„Oko na Nasz Szydłowiec” rozpoczynam od 1 kwietnia. Tego dnia mieliśmy za jednym zamachem „Lany Poniedziałek” czyli popularny „Śmigus Dyngus” i „Prima Aprillis” czyli święto wszystkich żartownisiów.

Nie był jednak żartem pierwszy felieton z cyklu „Szydłowiecka Strefa Felietonistów” Michała Szymkiewicza młodego mieszkańca Szydłowca.

Michał w swoim pierwszym tekście trochę nieporadnie z kilkoma błędami (ale któż ich nie robi?) zwrócił uwagę na bardzo poważny problem braku oświetlenia, który opisał i okrasił kilkoma…wołającymi o pomstę zdjęciami. Fakt, że felieton był ważny jest spora liczba komentarzy czytelników portalu.

 

Oczywiście czym byłby początek miesiąca, gdyby w ogólnopolskich mediach nie pojawiło się hasło „Szydłowiec”.

2 kwietnia zarówno w Dzienniku Gazecie Prawnej jak i w Gazecie Wyborczej przewinęło się nasze miasto. Pierwszy tytuł poruszył temat z którego Szydłowiec ostatnio słynie na całą Polskę – czyli wysoka stopa bezrobocia. Tym razem bohaterką była pewna Pani, która tej pracy poszukuje…poszukuje od 23 lat (!!!). Niewiarygodne?

W Wyborczej natomiast pisano w kontekście drogi S7, która może w końcu stanie się faktem a nie tylko medialnymi domysłami.

Jakby tego było mało tego samego dnia w Szydłowcu pojawiła się Pani redaktor z Rzeczpospolitej, która również pisać będzie…o Szydłowcu!

 

Tego samego dnia portal informował o popularnych w całym kraju Targach Kielce, a to wszystko ze względu na udział w tym weekendowym wystawiennictwie Partnerstwa Piaskowiec Szydłowiecki. Nie da się ukryć, że nasz szydłowiecki piaskowiec ostatnimi czasy przeżywa drugą młodość…a gwarantuje Wam, że to jeszcze nie koniec bo o Partnerstwie, o ludziach w nim działających i o samym wspaniałym piaskowcu nie raz jeszcze na portalu przeczytacie.

 

Ciekawym wydarzeniem, choć nie związanym tylko z Szydłowcem była premiera singla zespołu Alicetea z Radomia, który promuje najnowszą płytę grupy. Singiel pt. „Są tacy”, promuje płytę pt.”Wyspy, planety, układy”.

Jednym z dwóch wokalistów w zespole Alicetea jest Jakub Gajewski z Szydłowca, a sam utwór bardzo energetyczny z pewnością nadający się na dobry początek dnia.

 

3 kwietnia portal poinformował o naprawde ciekawie zapowiadającej się imprezie w naszym mieście. Jest to wydarzenie z tych niszowych i mało popularnych, ale z pewnością warte zwrócenia uwagi. „Graj mi muzykancie, ja Cie lubie słuchać” to cykl warsztatów z mistrzem muzyki skrzypcowej Janem Gacą. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich, których interesuje muzyka ludowa, ale i nie tylko na spotkanie i naukę z Panem Janem w dniach 12-14 kwietnia!

 

Informacja, że na Rynek Wielki została przeniesiona Miejska Informacja Turystyczna pojawiła się praktycznie we wszystkich lokalnych mediach. Jest to ważne głównie z perspektywy potencjalnego turysty, ale także każdy mieszkaniec Szydłowca przecież może tam zajrzeć i dowiedzieć się czegoś nowego. Informacja mieści się w dobudowanym budynku do Hotelu Pod Dębem. Przed budynkiem znajduje się pewna nowość w Szydłowcu, czyli elektorniczna informacja z której może skorzystać każdy bez wchodzenia i dopytywania.

Zdaje się, że jest to najlepsze miejsce dla tego typu przedsięwzięcia. 

 

W ciagu tego tygodnia pojawiły się jeszcze dwie zapowiedzi lokalnych wydarzeń społeczno – kulturalnych.

10 kwietnia Urząd Miejski zaprasza wszystkich, którzy będą chcieli uczcić pamięć ofiar Mordu Katyńskiego w 73 rocznicę tych wydarzeń do Parku Niepodległości. Po oficjalnych uroczystościach dzieci ze szkoły PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi przygotowały montaż słowno – muzyczny pt. „Katyńskie dęby już szumią…”. Zachowanie pamięci o poległych za Ojczyznę rodakach jest naszym obowiązkiem!

 

13 kwietnia natomiast Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza na II Edycję 'Sceny Zamek dla Każdego”. Jest to spotkanie utalentowanej młodzieży, choć organizatorzy nie przewidują żadnych ram wiekowych. Pierwsza edycja okazała się strzałem w dziesiątkę, podczas której wielu młodych i utalentowanych (głównie muzycznie) ludzi zaprezentowało przed szerszą publicznością i powołanym na tą okazje jury swoje umiejętności.

Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w sobotę.

 

W poprzednim tygodniu dowiedzieliście się również o tym jak segregować odpady. Sprawa opłat i samej segregacji nie jest jeszcze na 100 % rozwiązana, cały czas trwają spory wśród radnych miejskich, na zaproponowane stawki nie zgadzają się lokalni przedsiębiorcy. Z pewnością sprawa będzie się jeszcze rozwijać i zmieniać, w którym jednak kierunku pójdą ewentualne zmiany, ciężko powiedzieć. Mimo wszystko nie raz jeszcze usłyszymy o „szydłowieckich śmieciach”.

 

Wydarzeniem kończącym tydzień na www.naszszydlowiec.pl był Taniec Wielkanocny wykonany przez szydłowiecką młodzież 7 kwietnia w niedzielę Bożego Miłosierdzia. Było to oddanie czci Zmartwychwstałemu Chrystusowi. Taniec zorganizował i poprowadził Przemysław Duda znany w Szydłowcu z aktywności kościelnej. Na szczęście dopisała pogoda, która w to niedzielne popołudnie była prawie wiosenna…wrażenie mącił jednak jeszcze zalegający śnieg.

 

Pierwsze „Oko na Nasz Szydłowiec” więc za nami. Trwający właśnie tydzień również zapowiada się ciekawie, czytajcie, zaglądajcie i komentujcie artykuły na www.naszszydlowiec.pl 

Serdecznie Was do tego zachęcam ! 🙂

Marcin Banaszczyk – redaktor naczelny www.naszszydlowiec.pl, pasjonat Szydłowca i wszystkiego co związane z naszym miastem.